Zam ve zulüm politikası

29 Eylül 2023

Mafya çeteleri, katiller, hırsızlar yapılan düzenlemelerle serbest bırakılırken Gezi tekrar mahkûm edildi, Gezicilere reva görülen ağır hapis cezaları onandı. Adana’da CHP yönetimindeki Seyhan ve Çukurova belediyeleri sözüm ona yolsuzluk gerekçesiyle tantanayla basıldı. Sanayide ve ticarethanelerde kullanılan elektriğe yüzde 20 zam yapıldı. Motorlu Taşıtlar Vergisinin ikiye katlanması anayasaya uygun bulundu. Bunlar sadece son iki günün haberleri.

Ekonomi politikasını yabancı ve yerli büyük sermaye çevrelerinin bencil çıkarları doğrultusunda düzenleyen iktidar kirasını ödeyemez duruma düşürdüğü, gıda harcamalarını bile karşılamakta zorlanan emekliler için parmağını bile kıpırdatmıyor, sadece sahte umut haberleri ile onları oyalıyor. Yoksulluk daha da derinleşiyor. Pahalılık can yakıyor. Milyonlarca işsize iş bulmak egemenlerin umurunda bile değil.

İktidarın “rasyonel politikası”nın, katlanılmaz boyutlara ulaşan borçları ve faizleri döndürmek için dışarıdan borç bulmak uğruna uluslararası tefecileri memnun etmekten ibaret olduğu apaçık ortaya çıktı. Vurgunculuğun krize sürüklediği ekonomiyi tamamen işlemez duruma getirme pahasına halkın zaten çok kısıtlı olan refahı kökünden budanıyor. Kriz gerekçesiyle emekçilerin elindeki son kuruşa bile göz dikenler, dolar milyarderleri şebekesinin servetini dokunulmaz sayıyor. İlan ettikleri ekonomi programlarında servet vergisinin adı geçmiyor.

Emperyalizmin kuşatması, ABD’nin ve NATO’nun dayatmaları karşısında gerekli adımları atmadığı gibi ekonomiyi aynı çevrelerin ve işbirlikçilerinin insafına bırakanların elinde zam ve zulümden başka reçete kalmadı. Akıl bilim çağdaşlığı, özgürlük eşitlik kardeşliği daha da torpilleme, bağımsız laik cumhuriyet öncesine dönme çabalarını daha da yoğunlaştırıyorlar. Sadece iktidara muhalif olduğu için zulüm görenlerin, içeri atılanların sayısı durmadan artıyor.

Beyhude çaba. Türkiye halkı bu yolun yol olmadığını onlara gösterecek. Birleşeceğiz, direneceğiz, karşıdevrimci fanteziye geçit vermeyeceğiz.