Yalnızlaşan iki zorba

13 Aralık 2023

İsrail ve Amerika ikilisinin Filistin halkına uyguladığı zulüm arttıkça, dünya halkları ile vahşete ortak olmak istemeyen devletlerin tepkisi de büyüyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin Filistin’de derhâl ateşkes ilan edilmesini ele aldığı 8 Aralık 2023 toplantısında, ateşkese karşı çıkan Amerika yalnız kalmış, en sadık müttefiki İngiltere bile çekimserliğe kayarken Konseyin diğer 13 üyesi ateşkes tasarısını desteklemişti. Amerika’nın vetosuyla tasarı reddedilmiş sayılsa da Amerika bir kez daha dünya halklarının ve dünya devletlerinin büyük çoğunluğunun iradesini ayaklar altında çiğneyen zorba devlet olarak damgalanmıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurul kararı
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini yine işlemez duruma getiren yeni Amerikan vetosunun ardından Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dün (12 Aralık) Filistin konusunda özel bir oturum düzenledi. Genel Kurul, İsrail’in işgal altında tuttuğu Filistin topraklarındaki kanunsuz eylemlerini kınayan ve hemen ateşkes ilan edilmesini isteyen Cezayir, Bahreyn, Komorolar, Cibuti, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Libya, Moritanya, Fas, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Sudan, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen ile Filistin’den oluşan 21 devletin sunduğu karar tasarısını 10 red oyuna karşı 153 oyla kabul etti. Oylamada 23 devlet çekimser kaldı.

Gidişat
BM Genel Kurulu daha önce 27 Ekimde yaptığı oturumda Filistin’de derhâl ateşkes isteyen karar tasarısını 14 red oyuna karşı 120 oyla kabul etmiş, 45 ülke çekimser kalmıştı. Geçen bir buçuk ay boyunca İsrail ve Amerika ikilisinin her gün canlı yayınlanan vahşetine karşı dünyanın ayağa kalkması, zorbalığı savunan devlet sayısını 14’ten 10’a düşürmüş, çekimser kalan devlet sayısını 45’ten 23’e indirmiş, vahşetin son bulmasını isteyen devletlerin sayısını ise 120’den 153’e çıkarmış bulunuyor.

İsrail ve Amerika ikilisinin intikamcı vahşeti kimseyi yanıltmasın. Egemenlerin Filistin halkına biçtiği ölüm projesi çatırdıyor. Zorbaların yalnızlaşmasını derinleştirelim, ellerini kollarını bağlayalım.