İş katliamı

04 Nisan 2024
beşiktaş iş katliamı

İstanbul Gayrettepe’de bir gece kulübünün tadilatında çalışan 29 işçi, 2 Nisan 2024’te tadilat çalışmaları sırasında çıkan yangında hayatını kaybetti. Dile kolay, 29 can artık aramızda değil. Yakınları, sevdikleri bir anda onlarsız kaldılar.

İş kazası deyip geçilemez. Çünkü iş güvenliği konusunda yapılması gerekenler yapılmamış. İşletme sahipleri ve yöneticileri gerekli önlemleri almamış. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı denetim yapmamış,  belediye denetim yapmamış. Acil çıkış kapısı yok, yönlendirmeler yok, kullanılan malzemeler yangına dayanıklı değil. İstanbul’un göbeğinde tanınmış bir işletmede insan yaşamını gözetmeden maliyetleri düşürüp kârları arttırma anlayışı hükmünü sürdürmüş. Toplumun orman kanunlarına teslim olmaması, insanca yaşamanın sağlanması için kapitalizmi en azından sınırlaması, dizginlemesi, denetlemesi gereken kamu gücü görevini yerine getirmemiş.

Yani, iş kazası değil, iş cinayeti olmuş. 29 can söz konusu olduğuna göre toplu cinayet olmuş, katliam olmuş.

Katliama sebep olan bütün yetkililerden hesap sorulmalıdır.

İşçiler, emekçiler, insanca yaşamak isteyen bütün yurttaşlar iş güvenliği alanındaki başıboşluğu değiştirmek için harekete geçmelidir. Yeni katliamları engellemek için istibdadın kuralsızlığına, kapitalizmin öldürücülüğüne sadece oylarımızla değil, kesintisiz örgütlü mücadeleyle hayır demeliyiz.

İş katliamında kaybettiğimiz 29 canın anısı önünde saygıyla eğiliyor, yakınlarının acısını paylaşıyoruz.