Başıbozuk isyan

24 Haziran 2023

Ukrayna’da Amerika önderliğindeki  emperyalist savaş bloku ile NATO kuşatmasını kırmak isteyen Rusya arasındaki savaş bütün şiddetiyle sürerken Rusya özel Vagner birliklerinin komutanı Prigojin Rusya ordu yönetimine karşı silahlı isyan çağrısı yaptı. Rusya’nın vatan savaşı verdiği ve bütün antiemperyalist dünyanın ilerici yurtsever devrimci umutlarını temsil ettiği koşullarda yapılan bu başıbozuk isyan çağrısı asla kabul edilemez.

Devrim ile karşıdevrimin, emperyalizm ile antiemperyalizmin, vatanı savunmakla vatana ihanetin kıran kırana çatıştığı koşullarda yapılan bu isyan çağrısı, gerekçesi ne olursa olsun, sadece emperyalizmin, NATO’nun, Nazi işbirlikçilerinin, gericiliğin işine yarar.

ABD, AB ve NATO, emperyalizme karşı silahla karşı koymaya cesaret eden Rusya yönetimini devirmek, darbeyle veya isyanla saf dışı etmek, Rusya devletini parçalamak ve halkını köleleştirmek planlarını sayısız defa açıkladı. Prigojin’in isyan çağrısı son tahlilde bu planlara hizmet ediyor. Başıbozukluk ihanete dönüşmüştür.

Rusya yönetiminin, ordusunun ve halkının birliğini koruması ve emperyalizme karşı mücadeleye devam etmesi, Türkiye’yi ve emperyalizme karşı mücadele eden bütün ülke halklarını yakından ilgilendiriyor. Türkiye, bu zor gününde Rusya’nın yanında olmalıdır.

Rusya yönetiminin, ordusunun ve halkının soğukkanlılıklarını koruyarak Vagner birliklerinin ordunun disiplinine uymasını sağlayacaklarına, başıbozuk isyanı en kısa sürede etkisizleştireceklerine, emperyalist savaş blokunun bu son numarasını da boşa çıkaracağına inanıyoruz.