İzmir’de Reyhanlı saldırısı kınandı

Haberler
14 Mayıs 2013

13 Mayıs 2012 tarihinde İzmir’de Emek ve Demokrasi Güçleri’nin örgütleyicisi olduğu geniş katılımlı bir basın açıklaması düzenlendi. Konak YKM önünden saat 18.30’da başlayan yürüyüşte “Reyhanlı için yasta, barış için ayaktayız!” ortak pankartının arkasında TKP 1920 İzmir İl Örgütü üyeleri de yerini aldı. Yürüyüşe çeşitli demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler de destek verdi.
 
Yürüyüş sırasında “Faşizme karşı omuz omuza!”, “Susma haykır, halklar kardeştir!”, “Reyhanlı halkı yalnız değildir!”, “Yaşasın halkların kardeşliği!”, “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek!”, “Katil ABD, işbirlikçi AKP!” sloganları atıldı.
 
Yürüyüş boyunca; Rehyanlı’daki saldırının AKP’nin kirli savaş oyunlarının bir sonucu olduğu, AKP’nin yüzyıllardır birbirine kardeş olan aynı kültürle yoğrulmuş olan halkları birbirine kırdırmaya çalıştığı, ancak bugün ülke içinde ve dışında savaş propagandasının iflas etmiş olduğu belirtildi.

Yürüyüşe halkın ilgisi ve desteğinin yoğun olduğu, atılan her adımda kitlenin kalabalıklaştığı dikkat çekti. Konak Eski Sümerbank önüne sonlanan yürüyüş TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ferdan Çiftçi’nin İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri adına basın açıklamasını okumasıyla devam etti.

Açıklamada “ABD’nin Ortadoğu’daki politikalarının en büyük destekçisi konumundaki Türkiye adeta ateşle oynamaktadır. Suriye’de mezhep kavgalarını körükleyerek yaşanan çatışmaların başrolünü oynamaktadır. 11 Mayıs Cumartesi günü peş peşe patlayan bombalarla Reyhanlı’da bir katliam yaşanmış 50’yi aşkın vatandaşımız ölmüş, 100’den fazla da yaralı vardır.” denildi.
 
Açıklamada ayrıca AKP Hükümetinin medyaya sansür uyguladığı, saldırının böylelikle sadece hükümet taraflı kaynaklardan öğrenildiği, gerçeklerin üstünün örtüldüğü, kimi kaynaklarda ölü sayısının 170 dolayında olduğunun ifade edildiği belirtildi.

Basın açıklamasında ayrıca "Suriye’deki müdahalelerde aktif rol alan AKP Hükümeti Reyhanlı’da yaşanan ve onlarca sivil vatandaşımızın canını mal olan ortamı yaşatmıştır. Özgür Suriye Ordusu ardında çete vari, tamamen dışarıdan getirilmiş, El Kaide uzantısı organizasyonu destekleyen, silahlandıran ve ülkemiz topraklarını üs olarak kullanmalarına olanak sağlayanlar yaşanan katliamın sorumlusudurlar. AKP’nin izlediği politikanın bu noktaya geleceği önceden belliydi. Akçakale’de yaşananlar Cilvegözü sınır kapısında yaşananlar tehlikenin yaklaştığını göstermekteydi. Komşularla sıfır sorun söylemiyle yola çıkan AKP iktidarı, ABD’nin gönüllü askeri konumuna gelmiştir.” denildi.

Çiftçi, “Suriye'deki silahlı çeteler, Suriye halkının adalet ve özgürlük taleplerini savunan güçler değildir. Bu güçleri herkes Ortadoğu ve Afrika’da daha önce yaptıklarından tanıyor. En katı şeriat kurallarını egemen kılmak için mücadele eden bu güçler Suriye ve bölgede aynı amaç için savaşmaktadır. Türkiye’de ve Ortadoğu’da barış, eşitlik, özgürlük ve kardeşlik isteyen bizler AKP’nin savaş politikalarına ve provokasyonlarına teslim olmayacağız. Bizler emek ve demokrasi güçleri olarak ne içerde, ne de dışarıda savaş istiyoruz. ABD ve işbirlikçilerinin savaş politikalarına karşı mücadelemize devam edeceğiz. Bizler İzmir emek ve demokrasi güçleri olarak acil şifalar, yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diliyoruz.” diyerek basın açıklamasını sonlandırdı.
 
Sık sık sloganlarla kesilen basın açıklaması sonrasında Reyhanlı saldırısında yaşamını yitirenler ve tüm devrim şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşunun ardından taşınan pankartın üstüne patlama sonucunda yaşamını yitirenler adına karanfiller bırakılmasının ardından eylem sonlandırıldı.