TKP'nin 102. yıldönümü coşkuyla kutlandı

12 Eylül 2022

10 Eylül 1920'de kurulan Türkiye Komünist Partisi'nin 102. kuruluş yıldönümü etkinliği "Bağımsız Türkiye için üret, paylaş, özgürleş!" başlığıyla gerçekleştirildi. 

1920 TKP İstanbul İl Örgütü, TKP'nin 102. kuruluş yıldönümünü Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evinde kutladı.

Etkinlik açılış ve saygı duruşu eşliğinde enternasyonal marşının okunması ile başladı. Saygı duruşunun ardından sunucular parti tarihinin 102 yıllık mücadele hattından kesitler sundu. Ardından Parti tarihinden görüntülerin yer aldığı bir video gösterimi gerçekleştirildi.

Video gösteriminin ardından 1920 TKP İstanbul İl Örgütü Başkanı Yusuf Türkoğlu söz alarak etkinliğe katılan herkesi selamladı. Emperyalist işgal altında zor koşullarda Partimizin kurulduğuna değinen Türkoğlu, bugün de aynı şekilde emperyalizme karşı mücadeleyi devam ettirdiğimizi belirtti. Suphilerden günümüze 102 yıllık mücadelede birçok devrimcinin bedeller ödediğine değindi ve konuşmasını mücadelenin örgütlü olarak verildiğinde başarıya ulaşacağını belirterek bitirdi.

Ankara'da mücadele yürüten yoldaşların yolladığı selamlama mesajının okunmasının ardından İlerici Gençler Derneği'nden Fatma, Nâzım Hikmet'in “TKP'm benim” şiirini seslendirdi. Büyük bir coşku ile alkışlanan şiirin ardından İzmirli yoldaşların selamlama mesajı okundu.

Bağımsız Türkiye için üret, paylaş, özgürleş!

"Bağımsız Türkiye için üret, paylaş, özgürleş!" başlığı ile söz alan Parti başkanı İsmail Kaplan konuşmasına bir asrı aşan mücadelenin sonunda mutlaka devrimi gerçekleştireceğimizi belirterek başladı.   

Kuruluşunun hemen ardından Ulusal Kurtuluş Savaşı’na katılan Partimizin 102 yıl boyunca yürüttüğü mücadelenin her basamağı hakkında gurur duyduğumuzu belirtti. Ülkemizin üretimden çekildiğini, çok ciddi boyutlarda işsizlik yaşandığını, işsiz yurttaşlarımızın mutlaka üretime dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Ülkedeki dolar milyarderleri ve milyonerlerinin sayıca çok az olmalarına rağmen ülke gelirinin önemli bir bölümünü kendi hanelerine aktardıklarını vurguladı. Planlı, üretime dayalı bir ekonomiye geçilmesinin zaruriyetine değinerek mitinglerin, basın açıklamalarının engellendiğini hatta basit bir tweet mesajının bile hukuksuz olarak cezalandırıldığını belirtti.

Emperyalizmin bütün dünyada başta sosyalist ülkeler olmak üzere tüm ülkelere karşın topyekün saldırı yürüttüğünü belirtti. Sosyal hakların, bağımsızlığın, ilericiliğin, eşitliğin, demokratik hakların her bir zerresinin emperyalizmin saldırısı altında olduğuna değindi.

Gezi döneminde Erdoğan'sız AKP formülü ile iktidarı formüle etmeye çalışan emperyalizmin, şimdi de AKP'siz AKP formülü ile görüntüde yeni ama eskisinden bir farkı olamayan bir iktidar oluşturmaya çalıştığına değindi. Emperyalizmin CHP'ye güven duymadığını kurtuluş savaşında ulusal burjuvazinin temsilcisi olarak davranmış bir partinin yine aynı fikirler doğrultusunda hareket edebileceğinden çekindiğini vurguladı.

AKP'nin ortaçağ zihniyeti ile davranmasına karşı duyulan tepkinin büyüklüğüne değinen Kaplan, 9 Eylül'de İzmir'in kurtuluşunun 100. yıldönümü kutlamalarına 2 milyon yurttaşın katıldığını, ülkede büyük bir özgürleşme talebinin olduğunu belirtti.

İnsanlık tarihinin İngiliz devrimi ile başlayan, Fransız devrimi ile devam eden ve Sovyet devrimi ile taçlanan süreçte elde ettiği özgürlüklere sahip olabilmemiz için gerekli bütün şartların var olduğunu örgütlü mücadele ile bu özgürlükleri elde edebileceğimizi belirtti.

Kaplan konuşmasına yaşasın TKP, yaşasın vatan, yaşasın cumhuriyet, yaşasın emek, yaşasın bağımsız Türkiye, yaşasın devrim cümleleriyle son verdi.

Konuşmanın ardından Mersinli yoldaşların yolladığı selamlama mesajı okunarak kısa bir ara verildi.

İkinci bölüme İKD'li kadınların erbane dinletisi ile başlandı. Ardından aramızda bulunan Sporcular Parkı Dayanışması'nın anonsu yapıldı. İsmail Tarman Ortaokulu’nun imam hatip ortaokuluna dönüştürülme işlemi mahkemece iptal edilmesine rağmen kararın hâlâ uygulanmadığı belirtirdi ve iki bin günden fazladır süren eylemlerine çağrı yapıldı.

Çağrının ardından Hollanda'da çalışma yürüten yoldaşlarımızın mesajı okundu ve Mehmet Kılınç yoldaşımız Nâzım Hikmet'ten “Salkım Söğüt” şiirini seslendirdi.

İşçiler, İlerici Kadınlar Derneği, emekli çalışması yürüten yoldaşlarımız, İlerici Gençler Derneği ve ebt çalışması yürüten yoldaşlarımızın selamlamalarının ardından direniş yürüten ETF Tekstil işçilerinin gönderdiği video yayınlandı.

Kerem Ulaş Dönmez ve arkadaşlarının yer aldığı müzik dinletisiyle salonda coşku arttı. Etkinlik Parti marşının okunmasıyla son buldu.