İşçi Sınıfı Partisi 1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanlarında!

01 Mayıs 2012
İşçi Sınıfı Partisi 1 Mayıs'ta 1 Mayıs alanlarında!

2012 1 Mayıs'ında yüzbinlerce işçi emekçi Taksim Meydanı'nda buluştu. Kadın erkek, genç yaşlı binlerce emekçi meydanı hınca hınç doldurdu. Taksim 1 Mayıs'ı Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'da yaşanan emperyalist komplolara; AKP'nin oynadığı taşeronluk rolüne karşı anti emperyalistlerin buluşma alanı oldu.
 
Taksim, Özel Yetkili Mahkemeler eliyle yürütülen siyasi linç davalarına karşı yurttaşların adalet talebinin yükseldiği alandı aynı zamanda. Kürt sorununa adil, demokratik, barışçıl bir çözüm istediğinin haykırılmasıydı. Son olarak 4+4+4 yasasında açığa çıkan muhafazakar, tek tip, dindar nesil yetiştirme saldırılarına karşı “dur” diyenlerin yeriydi. Ücretli kölelik düzenine, taşeronlaştırmaya, güvencesiz çalışmaya karşı çıkan; kapitalizme karşı sosyalizm özlemini haykıranların alanıydı.
 
2012 1 Mayısı'nın başka bir anlamı daha vardı: 2011, 1 Mayısı'nda Suphi'den Bilene Gelenek Yaşıyor Girişimi olarak TKP bayrağıyla alana girerek “likidasyona son vereceğiz” diyenler, sözlerini tuttu. Bu yıl nihayet, on yıllardır türlü oyunlarla TKP'yi toprağın altına gömmeye çalışanların tüm çabaları boşa çıkartıldı. Mustafa Suphilerin, İsmail Bilenlerin TKP'si, TKP 1920, 1 Mayıs alanlarında tarihsel logosuyla, bayrağıyla yerini aldı.
 
Gerek Şişli'den Taksim'e yürüyen parti korteji ve onun arkasından gelen İKD, İlerici Liseliler ve TÜM-İGD kortejleri gerekse Ankara'da, Nurhak'ta, Berlin'de partiye gönül veren komünistlerin ve ilerici gençlerin taşıdığı bayraklar gelecek için umut ışığı oldu.
 
Tarihi boyunca her boydan saldırılara, zorluklara göğüs geren parti bu topraklarda ne kadar sağlam köklere sahip olduğunu da dosta düşmana bir kez daha kanıtlamış oldu.
 
Taksim resimleri için tıklayınız.
Nurhak / K.Maraş resimleri için tıklayınız.
Berlin / Almanya resimleri için tıklayınız.