Ankara’da bulunan TKP genel merkezi taşındı

06 Mart 2012
Ankara’da bulunan TKP genel merkezi taşındı

Yasal parti, dernek, vakıf kurmanın belli mecburiyetleri var. Partilerin Ankara’da genel merkezleri için bir yer tutması da böyle bir mecburiyettir.

92 yıldır illegal yaşayan partimiz TKP’nin yasal olarak da kuruluşu için başvuru yapmadan önce bir yer tutulmuştu. Bu yerin kontratını, yıllardır tanıştığımız ve defalarca aynı yöntemle bize yer bulan emlakçıyla güvene dayalı olarak imzalamıştık. Ne var ki, şu anda genel merkez adresimizi değiştirmek zorunda kaldık.

Basın toplantısı yaptığımız ve SİP tarafından saldırıya uğradığımız gün, hem evsahibinden hem emlakçıdan korku, panik dolu telefonlar yağmaya başlamıştı. Emlakçı kendisine defalarca taciz telefonu açıldığını, bu yeri TKP’lilere verdiği için Ergenekon’dan hapse bile atılabileceği tehdidini savuran onlarca tehdit ve taciz telefonu geldiğini söyledi.

Aynı gün, sonradan İstanbul’da oturduğunu öğrendiğimiz mal sahibinden de, yine panik halinde, korku dolu telefonlar geldi. Çapa’da doktorluk yaptığını söyleyen bir erkek ile bir kadının kendisini ziyarete geldiğini, binasını kimlere kiraladığını bilip bilmediklerini sorduğunu, eğer kira kontratını iptal etmez ise "kacekadan" hapse atılacağını söylediklerini belirtti. O da korkuyla ve zaten henüz kendisi imzalamadığı için resmiyet kazanmayan bizim kira kontratını iptal ettiğini, parayı hemen peşin veren bu gelenlerle yeni bir kontrat imzaladığını belirtti.

TKP yönetimi, bina için hukuki bir süreç başlatıp başlatmamayı tartıştı. Siyasetimizi böylesine dar bir alana sıkıştırmayı uygun bulmadık. Emekli ve yalnız yaşayan bir öğretmen olan mal sahibini korkutmanın, bezdirmenin doğru olmayacağı kararına vardık ve yeri boşalttık.

Kimler mi bu esnafı, muhtarı, emlakçıyı, mal sahibini dolaşıp tehditle, baskıyla, korkutmayla siyaset yapanlar? Birine Silivri’ye gidersin diyen, diğerine Ergenekon’dan içeri alınırsın diyen, ötekine bunlar KCK’li bak seni de KCK’li diye atarlar içeri diyenler kimler midir?

Kim olduklarına dair sadece tahminlerimiz ve duyumlarımız var.

Ama, 6 Mart itibariyle Ankara’da TKP’nin bir hafta önce boşalttığı genel merkeze SİP’in ismini ve logosunu taşıyan tabelası asıldı.

Orada göreceğiniz TKP tabelasının 1920’den beri varlığını devam ettiren Türkiye Komünist Partisi ile hiçbir ilgisi yoktur.

Bütün dostlarımızın bilgisine sunarız.

 

 

Türkiye Komünist Partisi

Genel Merkez