Amerika defolsun NATO’dan çıkılsın

18 Şubat 2021
1920 TKP Nato basın açıklaması

Toplumcu Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü, Türkiye’nin NATO'ya üye oluşunun 69. Yıldönümü olan 18 Şubat 2021 Perşembe günü basın açıklaması gerçekleştirdi.

Beşiktaş Barbaros Hayrettin Paşa Meydanı’nda yapılan basın açıklamasında; “Amerika defolsun, NATO’dan çıkılsın” yazılı pankart açılarak, “NATO’dan çıkılsın, üsler kapatılsın”, “Emperyalizm yenilecek, direnen halklar kazanacak”, “Tam bağımsız Türkiye” ve “Vatan, Cumhuriyet, Emek” sloganları atıldı.

Emperyalizme geçit yok şiarını benimseyen partimiz 1920 TKP’nin, ulusal bağımsızlığımızı ve güvenliğimizi tehdit eden NATO'yu protesto etmek ve Türkiye’nin NATO üyeliğinden çıkarak, ülkemizde bulunan ABD ve NATO üslerine el konulmasını talep etmek amacıyla gerçekleştirdiği basın açıklamasında, kurulduğu günden bu yana başta ABD olmak üzere emperyalist dünyanın genelkurmay başkanlığı görevini yürüten NATO’nun, sosyalist ülkelere ve ulusal kurtuluş mücadelesi veren halklara karşı zulüm ve baskı aleti olarak kullanıldığı ve dünyanın dört bir yanına açlık, sefalet ve ölüm götürdüğü vurgulandı.

Açıklamada, NATO’nun birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de gladyo faaliyetlerinden geri durmadığı, 1 Mayıs 1977’de yapılan saldırıda, Çorum ve Maraş kitle kırımlarında, 60’lı ve 70’li yıllara damgasını vuran faşist eylemlerde ve 15 Temmuz darbe girişimine kadar tırmanan terörde hep NATO’nun ve onun baş temsilcisi ABD’nin izinin olduğu belirtildi.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi ile NATO’nun ve onun arkasındaki asıl güç olan ABD’nin, Türkiye’yi toptan teslim alma niyetinin açık bir şekilde ortaya çıktığına dikkat çekilerek, TBMM’yi bombalayarak halkın üzerine ateş açan, evlerimizin üzerinde azgınca uçan uçakların yakıt ikmalinin ABD-NATO kontrolündeki İncirlik üssünden gerçekleştirildiği vurgulandı.

Partimiz 1920 TKP, silahlı kuvvetlerimizin NATO'dan çekilmesini ve ülkemizdeki emperyalist üslere el koyulmasını talep ediyor diyerek devam eden açıklama, tüm halkımızı savaş örgütü NATO’dan kurtulmak, emperyalizmin tehditlerine karşı topyekün direnebilmek ve toplumcu bir kurtuluş örebilmek için örgütlenmeye çağırıyoruz diyerek bitirildi.

Partimiz tarafından yapılan basın açıklamasının tam metni aşağıdadır.

NATO’dan çıkalım üslere el koyalım!

Bugün 18 Şubat 2021. Türkiye’nin NATO’ya girişinin 69. yıl dönümü. 18 Şubat 1952’de, Adnan Menderes hükümeti döneminde, Türkiye NATO’ya resmen üye oldu. 69 yıldır ülkemizde, 72 yıldır da dünyada süregelen NATO politikaları insanlığa ve çevreye zarar vermekten başka bir işe yaramadı.

Kurulduğu günden bu yana başta ABD olmak üzere emperyalist dünyanın genelkurmay başkanlığı görevini yürüten NATO, sosyalist ülkelere ve ulusal kurtuluş mücadelesi veren halklara karşı zulüm ve baskı aleti olarak kullanıldı. Dünyanın dört bir yanına açlık, sefalet ve ölüm götürdü. NATO;

    • Kore halkının kurtuluş mücadelesine karşı savaş açtı,    
    • Filistin’in İsrail tarafından köleleştirilmesine her yönden yardımcı oldu,
    • Yugoslavya’nın parçalanmasında aktif rol aldı,
    • 11 Eylül saldırısını bahane ederek Afganistan halkına ölüm taşıdı,
    • Irak’ın ABD tarafından işgalinde suç ortağı oldu,
    • Yeniden sömürge haline getirmek için Libya’yı yakıp yıktı,
    • El Kaide, IŞİD ve PKK’yı Irak, Suriye ve Türkiye’nin üzerine sürdü,
    • Sayısız darbe ve kontr gerilla harekatının planlanmasında başrolü üstlendi,
    • 12 Mart 1971, 12 Eylül 1980 ve 15 Temmuz 2016 darbesini örgütledi.


NATO gericilik ve yıkım demektir!
NATO politikaları ülkemizde de yerli-yabancı tekellerin gemisini yüzdürmesine yaradı. Vurguncular, daha da zenginleşirken halkın omuzlarına da bir o kadar borç bıraktı. Dünyanın dört bir tarafına ölüm taşıyan savaş aletlerine aktarılan paralar yoksul halkımızın boğazından kesildi.

NATO birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de gladyo faaliyetlerinden geri durmadı. 1 Mayıs 1977’de yapılan saldırının, Çorum, Maraş kitle kırımlarının, 60’lı ve 70’li yıllara damgasını vuran faşist eylemlerin, 15 Temmuz darbe girişimine kadar tırmanan terörün izini sürdüğümüzde hep NATO’nun ve onun baş temsilcisi ABD’nin izine rastlayabiliriz.

15 Temmuz 2016’da ülkeyi toptan teslim alma girişimi ile niyetini açık bir şekilde gösteren yine NATO ve onun arkasındaki asıl güç ABD oldu. TBMM’yi bombalayarak halkın üzerine ateş açan, evlerimizin üzerinde azgınca uçan uçakların yakıt ikmali ise ABD-NATO kontrolündeki İncirlik üssünden gerçekleştirildi.

15 Temmuz’un üzerinden daha bir yıl geçmişken Norveç’teki NATO tatbikatı esnasında Cumhuriyetimizin kurucularından Mustafa Kemal Atatürk’ün hasım hedef olarak gösterilmesi NATO’nun planlarının bir başka açık göstergesi oldu.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi NATO üyesi ülkeler bir yandan 15 Temmuz darbe girişimine karışan askerleri korumakta diğer yandan da hem komşularımızın bütünlüğüne hem de Türkiye’nin bütünlüğüne zarar veren guruplara silah yardımı yapmakta.

Türkiye Cumhuriyeti Bağımsızdır!
Ne ABD ne de onun savaş örgütü NATO, Türkiye Cumhuriyeti’nin kimlerle anlaşma yapabileceği hakkında söz söyleme hakkına sahip değildir. Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi alması gerekçesine dayandırılan CAATSA yaptırım kararı Türkiye’nin bağımsızlığına ve egemenliğine apaçık saldırıdır.  Bu yaptırım kararıyla da görüldüğü üzere, emperyalizmin savaş örgütü NATO, bir savunma ortaklığı değil apaçık bir suç örgütüdür ve ondan bağımsız iş yapmak isteyen ülkeler de cezalandırılmaktadır.

Türkiye bağımsızlığını ve egemenliğini ulusal kurtuluş savaşıyla kazanmış, kendi kararlarını kendisi verebilen, kiminle işbirliği yapacağını, savunmasını nasıl düzenleyeceğini kendi başına bilebilecek özgür bir ülkedir.

Partimiz silahlı kuvvetlerimizin NATO'dan çekimesini ve ülkemizdeki emperyalist üslere el koyulmasını talep ediyor. NATO'dan çıkmakla, halkımız büyük tehlikelerden kurtulacak ve onun memlekette desteklediği işbirlikçi gericiler de hak ettiği cevabı alacaktır.

Tüm halkımızı savaş örgütü NATO’dan kurtulmak, emperyalizmin tehditlerine karşı topyekün direnebilmek ve   toplumcu bir kurtuluş örebilmek için örgütlenmeye çağırıyoruz.


NATO’dan çıkalım, üslere el koyalım!
Yaşasın tam Bağımsız Türkiye!
Yaşasın Vatan, Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Emek!
Tam bağımsız ve bağlantısız Türkiye için ileri!

Bildirinin PDF halini indirmek için tıklayınız.