Aleviler eşit yurttaşlık talebiyle alandaydı

08 Ekim 2012
Aleviler eşit yurttaşlık talebiyle alandaydı

Alevi Bektaşi Federasyonu'nun çağrısıyla düzenlenen mitingde eşit yurttaşlıkla, içte ve dışta barış talebi yükseldi.

AKP hükümetinin bütün bir toplumu muhafazakârlaştırma saldırısından en çok etkilenen kesimlerin başında gelen Aleviler, miting meydanındaydı. Mitinge Alevi örgütlerinin yanı sıra komünist, sosyalist, devrimci, demokrat ve ilerici parti ve kurumlar da katılım gösterdi. TKP 1920 korteji de yürüyüş ve mitingde yerini aldı.

Katılımın yüksek olduğu mitingde AKP'nin mezhepçi ve saldırgan politikaları eleştirildi. Kürsüden yapılan konuşmalarda 4+4+4 eğitim sistemi ile zorunlu din dersinin seçmeli din dersleriyle tahkim edildiği, İmam Hatiplerin yurttaşlara dayatıldığı bunların hepsinin arkasında Erdoğan'ın dindar nesil yetiştirme açıklamalarının olduğu vurgulandı. Alevilerin evlerinin işaretlenmeye başladığı hatırlatılarak AKP'nin mezhepçi politikalarının tehlikeli sonuçlarına değinildi. Alevilerin eşit yurttaşlık demokrasi, laiklik ve barış taleplerini yükselttiğinin altı çizildi.

Cemevlerinin ibadethane sayılması, zorunlu din derslerinin kaldırılması ve Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kapatılmasının talep edildiği mitingde "Suriye Kerbala olmayacak" vurgusu da dikkat çekti. Alevi mitingi aynı zamanda içte ve dışta barış taleplerinin yükseldiği, emperyalizmin Ortadoğu'ya müdahalesinin ve AKP hükümetinin taşeronluğunun lanetlendiği bir miting oldu.