Adıyaman'da hedef gösterilen Alevilerden iktidara tepki

04 Mart 2012
Adıyaman'da hedef gösterilen Alevilerden iktidara tepki

Geçtiğimiz günlerde, Adıyaman'ın Karapınar Mahallesinde, otuz dört yıl öncesinin Maraş katliamını andıracak şekilde, hedef gösterilmek üzere alevilerin evleri işaretlendi. Sabah kalktıklarında evlerinin üzerinde kırmızı boyaları gören mahalle sakinleri takip eden günlerde şüphe çeken yabancıların da çevrede görülmesi üzerine harekete geçtiler. Bu çerçevede Alevi-Bektaşi derneklerinin girişimiyle ve aralarında TKP'lilerin de bulunduğu ilerici, devrimci ve yurtsever katılımcıların da desteğiyle, 3 Mart 2012 Cumartesi günü, Adıyaman'da, faşist baskıları protesto mitingine dönüşen bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Hatırlanacağı üzere otuz dört yıl önce Maraş'ta sıkıyönetimi ve darbeyi meşru göstermek adına halkı Alevi düşmanlığı ekseninde bir provokasyonun içine çekerek yüzlerce kişinin ölümüne neden olan ve kontrgerillanın tertiplediği bir katliam yaşanmıştı. Geçtiğimiz hafta 1978 yılında Maraş'ta yaşananları andıran gelişmelerin görüldüğü Adıyaman'da, sindirilmeye çalışılan Alevilerin yalnız olmadıklarının gösterildiği mitingde, Alevi kurumlarının temsilcileri konuştu. Alevilerin hiç kimseyle bir düşmanlığının olmadığının, provokasyona kapılmayacaklarının belirtildiği konuşmalarda, işaretleri “çocuk”ların yaptığını iddia eden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, Hrant Dink'in katillerine ve Şemdinli'de Umut Kitabevi'ne saldıranlara “çocuk” diyenlerle aynı dili konuştuğu ifade edildi.

Adıyaman'da yaşananlar; Maraş katliamını, Çorum katliamını, Sivas katliamını, işsizliği, yoksulluğu, güvencesizliği ve can güvenliğinden yoksun bir yaşamı bizlere dayatan burjuva iktidarlarının emekçi halkımızı sindirmek üzere kullandığı yöntemlerin halen değişmediğinin göstergelerindendir.

Yılların baskı ve zulüm anlayışını sürdüren AKP iktidarı bir yandan Kürtleri bir yandan Ermenileri bir yandan da Alevileri düşmanlaştırarak ırkçı histeriyi yükseltiyor. İçeride ve dışarıda bir savaş hükümeti haline dönen AKP iktidarı bizi birbirimize kırdırmak, komşu halklarımızın üstüne sürmek hesapları yapıyor. Bu ihanet politikalarının panzehiri antiemperyalist, enternasyonalist dayanışma ruhuyla halkların kardeşliğini yükseltmek, barış için savaşmaktır. Barış için, kardeşlik için mücadeleyi yükseltelim.