Yok hükmündeki sonuç

Haberler
28 Nisan 2017
Mühürsüz oy pusulalarını ve zarflarını Seçim Kanununun açık hükmüne rağmen geçerli sayarak 16 Nisan 2017 referandumunu toptan sakatlayan Yüksek Seçim Kurulu; CHP, HDP ve Vatan Partisinin iptal başvurularını da reddettikten sonra 27 Nisan’da referandumun “kesin” sonucunu açıkladı.
 
Yüksek Seçim Kurulunun, seçmen iradesinin göz göre göre gasp edilmesine yol açan hileli bir oylamanın ve gayrimeşru bir sayımın kesin sonucu olabilirmiş gibi ilan ettiği sayı ve oranlara göre, anayasa değişikliği kabul edilmiş bulunuyor.
 
Sayı ve oranlar
Yüksek Seçim Kurulunun iddiasına göre, ülke içinde ve dışında kayıtlı 58 291 898 seçmenden 49 798 855’i oy kullanmış; buna göre halkoylamasına katılma oranı yüzde 85.43 olmuş; kullanılan oylardan 48 936 604’ü geçerli, 862 251’i geçersiz sayılmış. Geçerli oylardan 25 157 463’ü evet oyu, 23 779 141’i hayır oyu olmuş. Evet oylarının geçerli oylara oranı yüzde 51.41, hayır oylarının geçerli oya oranı yüzde 48.59 imiş.
 
Yüksek Seçim Kurulunun ilan ettiği sonuçlara göre bile, Türkiye’nin dört büyük ili İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da hayır oyları önde. 30 büyük şehrin 17’sinde de hayır oyları ileride. Hayır oyları 81 ilin 33’ünde ilerideyken, 48 ilde geride kalmış görünüyor. Buna karşılık 81 ilin 67’sinde, evet cephesinde yer alan partilerin oyu son genel seçim olan 1 Kasım 2015 seçimindeki oylarına göre düşerken, hayır cephesinde yer alan partilerin oyları ise aksine artmış.
 
Oldubitticiler kaybedecek
Türkiye halkının 200 yıllık mücadeleyle elde ettiği ilerici ve devrimci kazanımlar tarihe, tarihin yapıcısı halkın bilincine kazınmıştır. İşçiler, şehir ve köy emekçileri, bütün yurttaşlar bağımsız, demokratik, laik, sosyal cumhuriyete sahip çıktılar, çıkıyorlar ve çıkacaklar. Türkiye halkı Yüksek Seçim Kurulunun ilan ettiği kabul sonucunun gayrimeşru ve geçersiz olduğunu biliyor. Bu hukuksuz kararı kabul etmiyor.
 
İşte bu nedenle, oldubitticiler kaybedecek. Hukuku çiğneyenler bedelini ödeyecek. Yok hükmündeki bir referandumla anayasayı ortadan kaldırdıklarını, cumhuriyeti yıktıklarını, halkı tek kişi diktatörlüğüne razı ettiklerini sananlar yanıldıklarını görecekler. Halkın yarısını asla yanlarına alamayan, hile ve zorbalıkla peşlerinden sürükledikleri öbür yarısını da kaybetme sürecine giren, küçücük bir vurguncu oligarşi dışında halkın bütününe düşman politikalar güden karşıdevrimciler, emperyalist efendileriyle birlikte yenilecekler. Vatan cumhuriyet emek kazanacak.