Yeni Halepçeler olmasın

16 Mart 2023

Otuz beş yıl önce 16 Mart 1988’de Halepçe’de Irak ordusunun kimyasal saldırısında öldürülen Kürt halkını saygıyla anıyoruz.

Halepçe katliamı, ABD önderliğindeki emperyalist blokun bölge halklarını birbirine kırdırma stratejisinin bir ürünü olan ve sekiz yıl süren İran-Irak savaşının (Eylül 1980-Ağustos 1988) sonlarına doğru düzenlendi. Bu savaş sırasında emperyalist blok, Irak'ı destekliyor ve Irak ordusunu Amerika'nın gönderdiği askerî danışmanlarla yönlendiriyordu.

Irak ordusu, sınırı geçen İran ordusunun hücumuna dayanamayıp geri çekildi. Bu durumdan yararlanan Kürt peşmerge güçleri Halepçe'nin yönetimini ele aldı. Stratejik bir konumda bulunan kentin Irak ordusunun elinden çıkmasıyla İran'ın savaşı kazanabileceğini değerlendiren Amerikalı danışmanlar, Irak ordusuna Halepçe'yi kimyasal bombalarla vurma tavsiyesinde bulundu. Irak ordusu bu tavsiyeye uyarak büyük bir insanlık suçu işledi.

ABD ve Avrupa'nın emperyalist egemenleri, o dönemde yaptıkları resmî açıklamalar ve yürüttükleri yaygın medya kampanyasıyla Halepçe saldırısından Irak'ı değil, İran'ı sorumlu tuttular. Halepçe konusundaki tutumlarını ancak İran-Irak savaşı bittikten ve Irak ABD'nin çıkarlarına dokunmaya başladıktan sonra değiştirdiler. 1990'da Irak’a karşı Birinci Körfez Savaşını başlatan ABD, Halepçe'nin Irak tarafından gerçekleştirilen bir katliam olduğunu ilan etti. 2003’te İkinci Körfez Savaşında Irak’ı işgal eden ABD, sömürgeci savaşlarını ve işgalini meşrulaştırmak için bizzat kendisinin yönlendirmesiyle yapılan Halepçe katliamını sömürdü.

Emperyalizme elini veren kolunu kaptırır. Emperyalizmin aklıyla hareket etmek bile bile tuzağa düşmek demektir. Halkların dostluğunun yerini hiçbir şey tutamaz. Günlük ve geçici çıkarlar adına emperyalizmle bir olup halklara saldıranlar eninde sonunda kaybetmeye, emperyalizmin değişen strateji ve taktiklerinde yem olmaya mahkûmdurlar.

Halepçe katliamını lanetle anıyoruz. Kürt halkının acısını paylaşıyoruz. Emperyalizmin Halepçe katliamındaki rolünden ders çıkarıyoruz. Irak, Suriye, Türkiye ve İran’ın bölünmesinden fayda sağlayacaklarını düşünerek kaderlerini Amerikan emperyalizminin her zaman dünya ve bölge halklarının aleyhine işleyen strateji ve taktiklerine bağlayan aymazları uyarıyoruz. Amerikan ordusuna asker yazılanlar sadece bölge ülkelerine değil, Kürt halkına da en büyük zararı veriyor.

Emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı halkların dostluğunu savunalım. Yeni Halepçelere izin vermeyelim.