Sivas davasında zaman aşımı olmaz

12 Mart 2012
Sivas davasında zaman aşımı olmaz

2 Temmuz 1993'te Sivas'ta gerici-faşist çete, kontrgerillanın yönlendirdiği kalkışmayla devrimcileri, Alevileri katletti. Devlet, suçluları kamu görevini savsaklayarak bu kadar yıldır yakalamadı. Şimdi zaman aşımını gerekçe göstererek kovuşturmadan vazgeçmek istiyor.

İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımı olmaz. İnsanları siyasal-felsefi görüşleri, inançları nedeniyle yakanlar, zaman aşımından yararlanamazlar.

Sivas davasında yargılananlara sistemli olarak kol kanat geren gerici egemenler, insanlık suçlarında zaman aşımı olamayacağına ilişkin uluslararası hukuk ilkesini uygulamayı reddediyorlar. Muhalif her kesime karşı uydurma gerekçelerle dava açanlar, üretilmiş sahte delillerle insanları yıllarca hapislerde çürütenler, toplu kıyım sanıklarını yargıdan kaçırmak için elden gelen her şeyi yapıyorlar.

Madımak'ta yakılan insanlarımızın anısına saygı gösteren herkes, egemenlerin Sivas davasının yakalanamayan sanıklarını yargıdan kaçırma oyununa karşı çıkmalıdır. İnsanlığa karşı suç işleyen gerici-faşistler hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdır.