Pozantı Çocuk Tutukevi'nde yaşananlar protesto edildi

06 Mart 2012
Pozantı Çocuk Tutukevi'nde yaşananlar protesto edildi

Gözaltındaki ve tutuklu çocuklara yapılan kötü muamele, baskı, saldırı, tehdit ve sindirme girişimleri Mersin demokrasi güçleri tarafından Pozantı Çocuk Tutukevi önünde bir basın açıklaması ile protesto edildi.

Mersin demokrasi güçleri 2 Mart 2012 Cuma günü Pozantı’ya giderek Pozantı Çocuk Tutukevi'nde yaşanan olaylarla ilgili basın açıklaması yaptı.

TKP temsilcisinin de katıldığı basın açıklamasında çocuklara yönelik sözde iyileştirici yasal düzenlemelerden sonra özellikle Terörle Mücadele Kanunu (TMK) mağduru çocuklara gözaltı, mahkeme ve tutukluluk süreçlerinde insanlıkla bağdaşmayan, Türkiye’nin taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne aykırı uygulamalar yapıldığı, bu uygulamalarla ilgili olarak Mersin İnsan Hakları Derneği'nin 12.07.2011 günü yetkili mercilere başvurduğu vurgulandı. Bu başvurulardan bir sonuç çıkmadığı gibi, İHD Mersin Şubesi'ne başvuran aileler ve çocuklar üzerinde baskı kurularak ifadelerini geri almaları istendiği belirtildi.

Basın açıklaması, “Bizler, gün geçtikçe yoğunlaşan anti-demokratik uygulamalar sonucu yaşanan hak ihlallerinden en çok çocukların olumsuz yönde etkilendiğini görüyoruz. Başta AKP İktidarı olmak üzere hak ihlallerine neden olan sorumluları, çocukların geleceklerini karartmaktan vazgeçmeye çağırıyoruz. Onların yeri Pozantı Cezaevi değil okul sıralarıdır. Geleceğimiz olan çocuklarımızın haklarını savunmaya devam edeceğimizi, mağduriyeti yaratan kim olursa olsun hesap soracağımızın bilinmesini istiyoruz. “ denilerek sona erdirildi.

Basın açıklamasına katılan kurumlar aşağıdadır.

 

MERSİN EMEK VE DEMOKRASİ PLATFORMU BİLEŞENLERİ
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ MERSİN ŞUBESİ
KESK MERSİN ŞUBELER PLATFORMU
İNSAN HAKLARI DERNEĞİ TARSUS ŞUBESİ
MERSİN BARIŞ MECLİSİ
AKDENİZ KENT KONSEYİ
AKDENİZ GÖÇ DER
DEMOKRATİK ALEVİ DERNEĞİ
MEYA DER MERSİN TEMSİLCİLİĞİ
MERSİN 68’LİLER DERNEĞİ
SOKAK ÇOCUKLARI DERNEĞİ
OTİSTİK ENGELLİLER DERNEĞİ
İŞTAR KADIN MERKEZİ
TKP
ÖDP
SDP
BDP