Melih Bulu istifa etmelidir

02 Şubat 2021
Bogazici Universitesi

Üniversiteye tepeden inme rektör atanmasını barışçı biçimde protesto eden Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin gözaltına alınması kabul edilemez. 1 Şubat 2021 gecesi gözaltına alınan 159 öğrencinin tümü derhâl serbest bırakılmalıdır. Daha önce uydurma gerekçelerle tutuklanan veya ev hapsine alınan dört öğrenci de hemen tahliye edilmelidir.

 

İstibdat çürütür
Üniversitenin kendi kendini yönetme hakkının inkâr edilmesi, keyfî rektör ataması yanlıştı. Yanlışta inat etmek yeni yanlışlara yol açtı.

Öğretim elemanları, öğrenciler ve emekçiler kendilerinden habersiz rektör atanmasını protesto ettiler. Bu kez protestolar yasaklandı, göstericiler gözaltına alındı.

Üniversite bileşenlerinin kendi yöneticilerini seçme hakkının gasbedilmesi, düşünce özgürlüğünün, düşünceyi dile getirme özgürlüğünün, toplanma özgürlüğünün, hak arama özgürlüğünün de gasbedilmesi sonucunu doğurdu. Çünkü istibdat bir noktada sınırlı kalmaz, yayılır, bulaşır, toplumun bütün gözelerini kapsar. Çünkü istibdat çürütür.

Çözüm özgürlük
İstibdadın çözümü özgürlüktür. Toplumsal çürümenin durdurulması için halkın, yurttaşların haklarına tam saygı gösterilmelidir. Somut olayda, Boğaziçi Üniversitesi öğretim elemanlarının, öğrencilerinin ve emekçilerinin bir aydır aralıksız olarak protesto ettiği atanmış rektör Melih Bulu istifa etmelidir. Üniversitelerin kendi yöneticilerini belirleme hakkı tanınmalıdır. Sadece Boğaziçi Üniversitesinde değil, bütün üniversitelerde rektörler üniversite bileşenlerinin seçimiyle belirlenmelidir.

İstibdat değil özgürlük istiyoruz.