Mehmet Bozışık'ı anıyoruz

25 Ağustos 2023
Mehmet Bozışık anma

Uluçınarımız Mehmet Bozışık, ölümünün 25. yıl dönümünde 27 Ağustos pazar günü saat 11.00'da Toplumcu Kurtuluş Partisi uyeleri tarafından Feriköy'deki mezarı başında anılacak.

Mehmet Bozışık, bütün yaşamını işçi sınıfının kurtuluşuna, adamış örnek bir komünistti. Yaşadığı bütün olumsuzluklara sürgünlere, hapisliklere  rağmen mücadeleyi bırakmamış inancın azmin ve direncin sembolü olmuş yiğit bir TKP'liydi.

1901 yılında Yunanistan’ın Kavala kentinde doğan Mehmet Bozışık, komünizmle tütün işçiliği yaptığı sırada tanışıyor. 1924 yılında ‘mübadil’ olarak Türkiye’ye gelen Bozışık, tütün işçiliğine devam ediyor. 1917 devriminin 10. yıldönümünde, Türkiye Komünist Partisi bir bildiri yayımlayıp işçilerin 1917 devriminden kazanımlarını anlatıyor ve bir gün iş bırakılmasını istiyor. Boz Mehmet de bu çağrıya uyarak TKP ile tanışıyor ve ilk eylemi bu oluyor.
 
TKP’ye üye olduktan sonra partinin çeşitli organlarında görev yapan Mehmet Bozışık, 1932 yılında TKP’nin Merkez Komite üyeliğine seçildi. Mehmet Bozışık, mücadele yaşamında 9 kez tutuklandı, 16 yıl hapis yattı ve beş kez sürgün cezasına çarptırıldı. Son gününe kadar 1 Mayıs'lara, işçi grevlerine, öğrencilerin direnişlerine katıldı. Türkiye’nin en yaşlı komünisti olan Mehmet Bozışık aynı zamanda Ürün Sosyalist Dergi’nin de yazarları arasındaydı.
TKP saflarında, örgütlü mücadelenin bir neferi olarak sürdürdüğü yaşamını son nefesine kadar emekçi halkların kurtuluşuna adayan Bozışık yoldaş, her yıl olduğu gibi bu yıl da dostları, mücadele arkadaşları, öğrencileri tarafından mezarı başında anılacak

Anma
Tarih: 27 Ağustos 2023 Pazar
Yer: Feriköy Mezarlığı
Saat: 11.00