İsrail’in bayram saldırıları

14 Nisan 2024

İsrail bayramda Gazze’ye saldırılarını yoğunlaştırdı. Filistin Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, bayramın üç gününde İsrail saldırılarında 274 Filistinli öldürüldü, 221 kişi yaralandı.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye’nin ailesi de saldırılardan payını aldı. İsmail Heniye’nin üç oğlu, Hazem, Amir ve Muhammed ile üçü kız dört torunu Mona, Amal, Razan ve Halid, El Şati kampında bayramın birinci günü (10 Nisan 2024 Çarşamba) bayram ziyaretine giderken içinde bulundukları araçta ihayla vurularak öldürüldü.

İsrail ordusu, pek matah bir iş yapmış gibi, suikastı doğruladı. İsrail İç İstihbarat örgütü Şin Bet’in verdiği istihbarat üzerine başarılı bir hârekat yaptıklarını açıkladı.

Bir başarı var kuşkusuz, ama savaş suçu işlemekten, silahsız ve savunmasız sivilleri sistemli biçimde öldürmekten çekinmeyenlerin, bir halkı ve kültürü ortadan kaldırmayı görev sayanların başarısı bu. Filistin direnişini yok edemeyenler, hıncını sivil halktan çıkarıyor.

Dünya halkları eninde sonunda soykırımcıları cezalandıracak. Sömürgecilerin yaptıkları yanlarına kalmayacak. Evlatları, torunları onlardan utanç duyacak.