İlaç değil, zehir

07 Temmuz 2023
zam furyası

Erdoğan-AKP yönetimi iğneden ipliğe her şeye zam yapıyor. Sabit ve dar gelirli halkın alım gücü zaten olağanüstü düşmüşken iktidar dolaylı vergilerde artışa gitti. Bu sabah (7 Temmuz 2023) KDV’yi yüzde 18 dilimine giren mallarda yüzde 20’ye, yüzde 8 dilimine giren mallarda yüzde 10’a çıkardı. Vergileri, harçları arttırdı. Asgari ücretteki artış daha işçilerin cebine girmeden erimeye başladı. Memurlara yapılacağı ilan edilen maaş zammının türlü çeşitli hilelerle kuşa çevrildiği ortaya çıktı. Emeklilerin sefalete ve açlığa terk edilmesi benzetme olmaktan çıktı, çıplak gerçeğe dönüştü.

İktidar sade yurttaşların tümünü daha da yoksullaştıran ekonomi politikasını ekonomik krizden çıkmak için acı ilaca ihtiyaç olduğu gerekçesine dayandırıyor. Oysa bu politika, halka ilaç değil, zehir içirmek anlamına geliyor. Amacı yabancı ve yerli finans kapital sahiplerine borç ve faiz ödemeyi garanti altına almak, yoksullardan bir avuç dolar milyarderine, banka ve holding sahibine gelir aktarmak olan bu politikayı kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz.

Seçimlerde bol keseden savurduğunuz vaatlerinizi hatırlayın. Acı ilacı koruma altına aldığınız büyük şirketlere içirin. Dolar milyarderlerinin zenginliğine zenginlik katmaktan vazgeçin. Dolar milyarderlerinden, büyük kapitalistlerden servet vergisi alın. İşçileri, şehir ve köy emekçilerini, yoksul halkı, esnafı değil büyük şirketleri vergilendirin. Halkın gelirini artırın, devlet öncülüğünde planlı ekonomiye geçin. İşsizliği pahalılığı önleyin.

Kamu gücünü kullananların görevi halka hizmettir. Halka değil büyük menfaat çevrelerine hizmet edenler yönetme yetkisini yitirir. Türkiye halkı bu yalın gerçeği size mutlaka öğretecektir.

Halktan yana siyasi partileri, sendikaları, dernekleri, kooperatifleri, bütün yurttaşları halka zehir içirilmesine karşı mücadeleye çağırıyoruz. Halkı savunmak vatanı savunmaktır.