Gezi mahkûm edilemez

29 Eylül 2023

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında temyiz kararını açıkladı. Dün (28 Eylül 2023) yapılan açıklamaya göre, Osman Kavala’ya “hükûmeti devirmeye teşebbüs”ten verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onandı. Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Mine Özerden’e “hükûmeti devirme teşebbüsüne yardım”dan verilen 18’er yıl hapis cezası onandı. Mücella Yapıcı, Yiğit Ali Ekmekçi, Hakan Altınay’a “hükûmeti devirme teşebbüsüne yardım”dan verilen 18’er yıl hapis cezası, eylemlerinin “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek bozuldu. Tutuklu bulunan Mücella Yapıcı ile Hakan Altınay adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Protesto ediyoruz

Kararda adı geçen herkes daha önce aynı suçlamadan yargılanıp beraat etmişti. Aynı suçlamayla tekrar yargılanmaları ve cezalandırılmaları hukuka açıkça aykırıdır.

Yargıtay 3. Ceza Dairesinin hukuka aykırı kararını protesto ediyoruz. Bu karar siyasi bir davada verilen siyasi bir karardır.

AKP iktidarı Türkiye halkının demokratik eylemi olan Gezi’den düpedüz intikam alıyor. Gezi Türkiye halkının demokratik iradesidir. Milyonlarca yurttaşın emperyalizme, gericiliğe ve vurgunculuğa karşı anayasal ve yasal haklarını kullanarak ayağa kalkmasıdır. Gezi emperyalizmin saldırısına karşı bağımsız vatanı savunmaktır. Gezi Orta Çağ kalıntılarının saldırısına karşı laik cumhuriyeti savunmaktır. Gezi sömürüye, yoksulluğa, işsizliğe ve pahalılığa karşı emeği savunmaktır. Gezi vatandır. Gezi cumhuriyettir. Gezi emektir.

Gezi halktır. Gezi ulustur.

Gezi’yi mahkûm eden hukuksuz karar iptal edilmeli, bütün Geziciler derhâl serbest bırakılmalıdır.

Gezi Türkiye’dir, mahkûm edilemez.