Berlin'de Ekim Devrimi kutlaması

27 Ekim 2012
Berlin'de Ekim Devrimi kutlaması

DKP Berlin ve TKP 1920 Berlin, Ekim Devrimi'nin 95. yıldönümünü Berlin'de ortaklaşa kutladılar. Kutlama 25 Ekim 2012 Perşembe günü enternasyonal bir ortamda Komün adlı lokalde yapıldı.

Kutlamaya DKP ve TKP 1920 gönüllülleri ile şu anda açlık grevinde olan politik sığınmacıların sözcüsü Turgay arkadaş katıldı. Türk, Kürt ve Alman işçi sınıfının kardeşliği ve halkların dostluğu, piyano eşliğinde hep birlikte herkesin kendi dilinde söylenen Enternasyonal marşı ve diğer işçi marşlarıyla varlığını bir kez daha duyurdu.

Ekim Devrimi kutlamasında, günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı Stefan yoldaş yaptı. Stefan yoldaş, kapitalizme ve emperyalizme karşı mücadelenin sorunlarına, uluslararası komünist hareketin güçlendirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasının bir bölümünde, TKP'nin enternasyonal kuruluş sürecine değindi. TKP'yi 10 Eylül 1920'de Bakü'de Ekim Devrimi'nin içinden, Berlin'den, İstanbul'dan ve Anadolu'dan gelen kadroların kurduğunu belirtti. TKP kurucularının Anadolu'daki harekete katılmak isterlerken, Osmanlı kalıntısı paşalar tarafından riyakâr bir komployla Karadeniz'de katledildiklerini vurguladı.

Kutlamada, Ekim Devrimi'ni anlatan film gösterimi yapıldı. Lenin'in önderliğinde kapitalizmin ve emperyalizmin egemenliğine son vererek sömürüsüz savaşsız yeni bir dünyanın temellerini atan, sosyalizm çağını başlatan Rusya işçi ve köylülerinin destansı mücadelesi günümüze ışık tutan derslerle doluydu.

Enternasyonal bir şölene dönüşen kutlamada Alman yoldaşlar katılımcılara Rus sebze çorbasıyla votka ikram ettiler. Bağışların politik sığınmacılara verileceğini açıkladılar.

DKP Berlin ile TKP 1920 Berlin'in Ekim Devrimi'ni ortaklaşa kutlaması, enternasyonalizmin canlı bir örneği oldu.