Balyoz davasında karar

21 Eylül 2012
Balyoz davasında karar

AKP'nin bütün muhaliflerini tasfiye etme kampanyasının en önemli ayaklarından biri olan Balyoz davasında karar bugün (21 Eylül 2012 Cuma) Silivri'de açıklandı. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde AKP'ye ve Fethullah Gülen Hareketi'ne doğrudan doğruya biat etmeyen bütün kesimleri etkisizleştirmeyi amaçlayan davada, 330 görevli veya emekli subay hapis cezasına çarptırıldı.
Özel Yetkili 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin dijital belgelere dayanarak hazırlanmış iddianameyle yürüttüğü bu toplu siyasal davada sanıklar ve sanık avukatları iddiaları lime lime ettiği ettiği hâlde, savunmaların hiç dikkate alınmadığı görülüyor.
Açıklanan karara göre, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek'e 20 yıl ceza verildi.
Eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Ergin Saygun, eski Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Bilgin Balanlı, eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık, eski Adana 6. Kolordu Komutanı emekli Korgeneral Nejat Bek, eski Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, MHP İstanbul milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Koramiral Kadir Sağdıç, Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, Koramiral Deniz Cora, Koramiral Abdullah Can Erenoğlu, emekli Korgeneral Yurdaer Olcan, Tuğamiral Fatih Ilgar, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri ve Albay Cemal Temizöz 18 yıl cezaya çarptırıldı.
Emekli Albay Dursun Çiçek, askeri hakim Ahmet Zeki Üçok, Ömer Faruk Ağaryaman'a ise 16 yıl hapis cezası verildi.
Davada yargılanan sanıklar arasında laikliği tutarlı biçimde savunan, ABD safında Irak'ı istila etme seferine katılmayı öngören 1 Mart 2003 tezkeresine karşı çıkan ve bu nedenle erken bir vakitte tasfiye edilenler olduğu gibi; ABD ve AKP karşıtı subayların tasfiyesine ortak olan, ABD ve AKP'yle uzun süre birlikte çalışan unsurlar da var. Sanıkların ortak paydası, laikliği şu ya da bu ölçüde savunmak ve AKP-Fethullah Gülen Hareketi'ne tam olarak biat etmemek.