Süleyman Hocamızı andık

Haberler
20 Mayıs 2019

2007 yılında yitirdiğimiz işçi sınıfının hocası, ömrünü işçi sınıfının mücadelesine ve örgütlenmesine adayan Süleyman Üstün’ü 12. ölüm yıldönümünde Zincirlikuyu’daki mezarı başında andık.
 
19 Mayıs 2019 Pazar günü saat 11.00’de mezarı başında bir araya gelen ailesi, dostları ve öğrencileri ile 1920 TKP, İGD ve İKD üyelerinin katıldığı anma saygı duruşuyla başladı.

Ailesi, dostları, mücadele arkadaşları, öğrencileri ve yoldaşları sırayla söz alarak Süleyman Hoca’yı ve ondan edindikleri fikirleri paylaştılar.

Süleyman Üstün’ün işçi sınıfının farklı yanlarıyla var olduğunu, her daim sendikal örgütlenmenin en büyük direniş hattını oluşturduğunu, köylüsüyle işçisiyle öğrencisiyle özellikle de gençliğin sınıfı zafere götüreceğini ömrü boyunca anlatmaya öğretmeye çalıştığından bahsedildi.

Süleyman Üstün, bütün hayatını işçi sınıfı mücadelesine adamış, işçi sınıfının kurtuluşu için mücadele etmiş yiğit bir öğretmenimizdi. Yaşadığı zor koşullarda bile asla mücadele etmekten, mücadele edecek işçileri eğitmekten vazgeçmemişti. Şartlar ne olursa olsun işçilere emek sermaye çelişkisini anlatmanın bir yolunu bulmuştu.

Süleyman Hoca’nın her seferinde daha da farklı yönlerinin ortaya çıkarıldığı ve sınıfın içinde yaşatılması gerektiği vurgusuyla anma sonlandı.

Süleyman Üstün, fikirleri ve mücadele azmi ile bugün bize yol göstermeye öğretmeye devam ediyor. İşçi sınıfının Süleyman’ı işçi sınıfının kavgasında yaşıyor, savaşıyor.