Onbeşler Mersin'de anıldı

Haberler
30 Ocak 2018

Toplumcu Kurtuluş Partisi 1920 TKP Mersin İl Örgütü, TKP’nin kurucu önderleri Mustafa Suphi, Ethem Nejat ve onüç yoldaşını katledilişlerinin 97. yılında andı.
 
Etkinlik, enternasyonal marşı eşliğinde, 15’ler ve tüm devrim şehitleri için saygı duruşu ile başladı. Ankara, İstanbul, İzmir ve Hollanda’dan yoldaşlar, Parti dostları adına Yusuf Kenan Sancar’dan gelen mesajlar okundu.
 
Mustafa Suphilerin, 1920 10 Eylül’ünde kurdukları TKP’nin aldığı karara uyarak, ülkemizde süren antiemperyalist savaşa katılmak ve Türkiye'de bir işçi-köylü cumhuriyeti kurmak amacıyla yurda dönüşlerinde kanlı bir pusuya düşürülerek 28-29 Ocak 1921’de Karadeniz’de öldürülmeleri anlatıldı.
 
Bugün de ülkemizin ABD emperyalizminin yıkıcı-bölücü saldırılarıyla karşı karşıya olması, Türkiye'nin bu saldırılara karşı mücadele etme hakkı ve zorunluluğu olması, ne yazık ki ABD emperyalizminin doğrudan aleti FETÖ çetesinin eski ortağı AKP’nin hâlen iktidar olmasının açmazları, ülkemizin emperyalist saldırılara bu kadar açık hâle gelmesinde temel sorumlu olan AKP’nin bu sorunları çözemeyeceği konuşuldu.
 
Ülkemizi ve bölgemizi dil, din, mezhep, inanç, etnik kimlik ayrımı olmadan emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı birleştirecek irade, ulusal demokratik güçlerin ortaklaşacağı "birleşik demokratik halk hükümeti’’dir denildi.
 
Etkinlik çay arasının ardından şiirler ve türkülerle devam etti.
 
TKP marşının hep birlikte okunmasıyla sonlandırıldı.