Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutladık

Haberler
30 Ekim 2017

Türkiye halkı, emperyalist işgale ve işbirlikçilerine karşı özveriyle mücadele ederek 29 Ekim 1923’te kurduğu Cumhuriyetin 94. yıldönümünü coşkuyla kutladı.

İşçiler, şehir ve köy emekçileri, kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk demeden ilerici, laik, yurtsever yurttaşlar ülkenin her yanında meydanları doldurdu.

Bizler de Toplumcu Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü olarak 29 Ekim günü saat 16.30’da Kadıköy’de bulunan Karaköy-Eminönü iskelesinde bildiri dağıtımı gerçekleştirdik. Binlerce bildiriyi dağıttığımız çalışmamız süresince 29 Ekim kazanımlarına ve bu kazanımları korumanın gerekliliği üzerine sohbetler yaptık. Vatan, cumhuriyet ve emek mücadelesini yükseltmenin önemini vurguladık.

Çok sayıda insanla sohbet etme şansı yakaladığımız bildiri dağıtımımız sonrasında, saat 19.00’da Suadiye’den başlayan Cumhuriyet Bayramı yürüyüşüne katıldık. Yürüyüşte “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganını hep bir ağızdan haykırdık. Vatan Cumhiriyet Emek sloganını meydanlara taşıdık. 

Partimizin 29 Ekim 2017 tarihli  "Yaşasın Cumhuriyet" başlıklı bildirisinde vurguladığımız gibi Cumhuriyetimizin 94. yılında bütün kazanımlarımıza sahip çıkmak vazgeçilmez bir önem taşıyor.

Çünkü,

“Cumhuriyeti savunmak, bağımsız ve bütün vatanı savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, laik ve demokratik Türkiye'yi savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, işçi ve emekçi haklarını savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, kadın haklarını savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, gençliği, çocukları savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, çiftçileri, küçük üreticileri savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, bağımsız tarım ve sanayiyi korumak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, toplumcu ekonomiyi savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, Türkiye Büyük Millet Meclisinin üstünlüğünü savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, ayaklar altına alınan düşünce ve örgütlenme özgürlüğünü savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, emperyalizmin uzantısı gerici, darbeci ve bölücü terör çetelerine karşı ilan edilen olağanüstü hâlin ilerici yurtsever insanları tasfiye etmek için kullanılmasına son vermek, olağanüstü hâli ve keyfî olağanüstü hâl kararnamelerini kaldırmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, NATO'dan çıkmak, Amerikan üslerine el koymak, emperyalist saldırıya karşı direnen Suriye, Irak, İran ve Rusya'yla kesin dostluk kurmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, bütün ulusal demokratik güçlerin ortak iktidarını, antiemperyalist birleşik halk hükümetini savunmak demektir.

Cumhuriyeti savunmak, emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı zafer kazanmaya cesaret etmek demektir.

Türkiye Cumhuriyetinin 94. yılında, haydi Cumhuriyeti savunmaya!”