AKP sendikalardan elini çek!

Haberler
26 Mart 2013

Dün (25 Mart) sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonlarda yine sendikaların binaları basıldı. AKP hükümeti sendika binalarını basarak sendikaları itibarsızlaştırmaya, karşısındaki muhalefeti etkisizleştirmeye çalışıyor.
 
Çeşitli bahanelerle sendika genel merkezlerini, şubelerini, demokratik kitle örgütlerinin binalarını basmayı adet edinen AKP hükümetinin bu dönem moda bahanesi DHKP-C operasyonları oldu. Dün sabaha karşı 05.30 civarında Ankara’nın göbeğindeki sendika merkezlerini hem de helikopter destekli operasyonlarla basan polis, DİSK/Genel-İş ve Hak-İş/Liman-İş sendikalarının genel merkezlerine özel harekat timleri ile ve kapıları kırarak girdi. Ankara’da toplam 21 adrese eş zamanlı polis baskınları düzenlendi.
 
Operasyonlara gerekçe olarak AKP genel merkezi ve Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırıların faillerinin arandığı ileri sürüldü. Oysa iki sendika yetkililerinin de açıkladığı gibi aranan kişilerin sendikalarla herhangi bir bağlantısı yok. Kaldı ki “şüpheli şahıs” araması adı altında yapılan baskınlarda sendika evraklarının incelenmesi, sendikal faaliyetlerin araştırılması, sendika kapılarının kırılarak binalarda çeşitli maddi hasarlara yol açılması kendi en temel hukuk kurallarının bile ayakların altına alındığının en güzel örnekleridir. Zaten yapılan aramalar ve incelemeler neticesinde sendika binalarında hiçbir delile rastlanamamış ve hiçbir şeye el konulmamıştır.
 
Basılan sendika binaları emniyete ve birbirlerine yakın mesafelerde bulunmalarına, şehrin göbeğinde yer almalarına rağmen baskınlarda birden fazla helikopter kullanılması ise AKP’nin sendikalara, işçi ve emekçilerin haklarını savunanlara karşı tam bir savaş ilan etmiş olduğunun göstergesidir.
 
Sendikalar işçi ve emekçilerin en temel ve yaygın hak arama örgütleridir. Demokratik kitle örgütleri olarak tabanlarının ve kamuoyunun denetimlerine tamamen açık yasal kuruluşlardır. Sendikal faaliyetleri engellemeye ve onları itibarsızlaştırmaya çalışmak, sendikaları yasa dışı örgütler gibi göstermek her şey bir tarafa anayasal bir suçtur.
 
TKP 1920 olarak Genel-İş ve Liman-İş sendikalarına yapılan baskınları şiddetle kınıyoruz. Başta Genel-İş ve Liman-İş olmak üzere bütün saldırı altında bulunan sendikalarla dayanışmamızı ifade ediyor, AKP zulmünü lanetliyoruz.