Yeni devrimlerin müjdecisi Hugo Chavez

10 Mart 2013
Yeni devrimlerin müjdecisi Hugo Chavez

Venezuela halkının devrimci demokrat önderi Hugo Chavez 5 Mart 2013'te yaşamını yitirdi. Venezuela'nın işçileri ve köylüleri, gecekondu bölgelerinin yoksul emekçileri uzun süredir kanserle boğuşan devrimci önderlerini unutmadılar. Chavez'in Uluslararası Emekçi Kadınlar Günü 8 Mart'ta Başkent Caracas'ta yapılan görkemli cenaze törenine iki milyon Venezuelalı katıldı.

Chavez'in cenaze töreni dünya dolar milyarderleri şebekesine ve onun vurucu gücü emperyalist savaş blokuna karşı mücadele eden bütün güçlerin buluşma noktası oldu. Başta Küba Devlet Başkanı Raul Castro olmak üzere Latin Amerika'nın bütün devlet veya hükümet başkanları, Latin Amerika'nın birleşerek ABD emperyalizminden bağımsızlığını kazanması için kaynaklarını cömertçe dayanışmaya ayıran Chavez'e saygı için törende yer aldılar. Amerikan emperyalizminin ambargosu, ablukası ve savaş tehdidi altında bulunan İran'ın Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD ve NATO özel kuvvetlerin beslediği, eğittiği ve silahlandırdığı El Kaideci kontrgerilla çetelerinin istilasıyla boğuşan Suriye'nin Cumhurbaşkanlığı İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Mansur Azzam, anti-emperyalist dostlarını uğurlayanlar arasındaydı. Çin ve Rusya gibi ABD'nin hedef tahtasına oturttuğu ara güçlerin üst düzey temsilcileri de törene katılıp Chavez'e saygılarını sundular.

Devrimci önder
1998 seçimlerini kazanarak Venezuela Cumhurbaşkanı olan Chavez, halkını yoksulluktan kurtarmak için yaptığı devrimci atılımlarla geniş bir seçmen tabanının desteğini arkasına aldı. 11 Nisan 2002'de ABD'nin ve yerli komprador kapitalist oligarşinin düzenlediği askerî darbe, işçi sınıfının ve yoksulların ayaklanmasıyla üç gün sonra bastırıldı. Chavez art arda dört seçimden başarıyla çıkarak 14 yıl başta kaldı. Petrol ve doğal gaz zenginliğini oligarşiye peşkeş çekmek yerine Venezuela halkı için kullandı.

Toplumsal başarılar
Yoksulluğu, cehaleti, evsizliği ortadan kaldırmak; halka sağlık ve eğitim hizmetlerini parasız sunmak; gıda maddelerini ucuza temin etmek; toprak reformu yaparak topraksız köylüleri topraklandırmak; üretim ve tüketim kooperatif hareketini teşvik etmek; yerli halkların geçim kaynaklarına dokunmamak ve kültürlerine saygı göstermek; kadın haklarını geliştirmek için köklü önlemler almak gibi büyük başarılara öncülük eden Chavez, 21. yüzyılın emperyalizme ve kapitalizme karşı yeni devrimlerin yüzyılı olacağını müjdeleyen bir önder olarak tarihe geçti.

Esin kaynağı
Chavez kendini birleşik bağımsız Latin Amerika için savaşa adamış Simon Bolivar'ın izleyicisi olarak tanımlıyordu. Venezuela'nın antiemperyalist Bolivarcı devrimi, 21. yüzyılın yeni sosyalist devrimlerinin ve ulusal kurtuluş devrimlerinin hazırlayıcısı olarak bütün ülkelerin işçi sınıflarını ve ezilen halklarını esinlendiriyor.

Sosyalist sistemi çökertmeyi başaran emperyalist ve kapitalist elebaşılar, zafer sarhoşluğu içinde, devrimlerin artık hayal olduğu propagandasını halkların beynine kazımaya çalıştılar. Chavez'in önderlik ettiği Bolivarcı devrim, bu beyhude çabayı yerle bir etti. Emperyalizme bağımlılık zincirlerini kırmanın, yoksulluğu ortadan kaldırmanın, sömürü ve zulme son vermenin mümkün olduğunu kanıtladı.

Hugo Chavez, emperyalizme ve kapitalizme karşı başkaldırarak sömürü ve zulme son vermek için harekete geçen bütün işçilerin, emekçilerin, halkların gönlünde sonsuza kadar yaşayacak. Emperyalizme ve kapitalizme karşı gerçekleştirilecek her yeni devrimde, Chavez'in öncü atılımının payı olacak.