Suriye'yle savaş istemiyoruz

03 Ekim 2012
Suriye'yle savaş istemiyoruz

Başbakanlık'tan bugün (3 Ekim Çarşamba) yapılan açıklamaya göre, Türkiye top atışıyla Suriye hedeflerini vurdu. Açıklamaya göre, Suriye'ye ateş açılması, saat 16.30 sıralarında Suriye tarafından Akçakale'ye düşen top mermileri sonucunda 5 yurttaşımızın hayatını kaybetmesi, 9 yurttaşımızın yaralanmasına karşı “misilleme” olarak yapıldı. Hükümet ayrıca, Suriye'ye karşı askerî bir harekat için tezkere hazırladığını ve tezkereyi yarın sabah (4 Ekim Perşembe) Meclis'e sunacağını bildirdi.

AKP, yangına körükle gitme

Oysa Suriye hükümeti, yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin egemenliğine saygı duyduğunu, kardeş Türkiye halkıyla dostluğa büyük değer verdiğini, ölen yurttaşlarımızı şehit saydığını ve başsağlığı dilediğini, olayın nasıl meydana geldiğini derhal araştıracağını” bildirmiştir.

Bu durumda sorumlu, barışçı, mantıklı bir hükümetin yapması gereken şey, yangına körükle gitmek değil, olayı araştırmak ve uluslararası hukuk kurallarına göre davranmaktır.

Savaş provokasyonuna hayır

Emperyalizmin kiralık çetelerinin bir buçuk yıldır Suriye'ye saldırdığı, bu çapulcuların Türkiye sınırında üslendiği biliniyor. Suriye halkına terör uygulayan kiralık çeteler ile Suriye güçleri arasındaki çatışma sırasında Akçakale'ye düşen top mermilerinin kim tarafından, hangi amaçla atıldığı bile belli olmadan Suriye hedeflerine saldırılması kabul edilemez.

Emperyalizmin uydusu gerici Arabistan krallığının borazanı Arabiya televizyonunun sahte olduğu daha ilk bakışta belli olan sözümona belgelerle günlerdir Türkiye'yi Suriye'ye karşı kışkırttığı biliniyor. Gerici-faşist terör çetelerinin meşru Suriye güçleri karşısında zor duruma düşmesi karşısında bir provokasyonla Türkiye'yi cepheye sürme planlarının devrede olduğunu bilmeyen yok.

Herkesi sorumluluğa davet ediyoruz

AKP'nin böylesine apaçık bir provokasyona uyması Türkiye, Suriye ve bütün bölge halklarına felaket getirecek ağır bir sorumsuzluktur. Bütün barışsever güçler, AKP'yi bu sorumsuzluktan vazgeçirmek için derhal harekete geçmelidir.

AKP ülkemizi emperyalizm ve gerici petrol krallıkları adına Suriye'yle savaşa sürükleyebilecek bu tırmandırma politikasından derhal vazgeçmelidir.

Oldubittiye boyun eğme

Suriye'yle savaş istemiyoruz. Suriye'ye karşı savaş tezkeresi derhal geri çekilmelidir. Sunulması durumunda mutlaka reddedilmelidir. Bütün muhalefet partileri ve bizzat AKP milletvekilleri, barış iradesini her vesileyle ortaya koyan işçilerimizin, emekçilerimizin, sade yurttaşlarımızın, yurtsever ve barışsever insanlarımızın isteği doğrultusunda savaşa hayır demelidir. Türkiye'de üslenen gerici-faşist terör çeteleri derhal sınırdışı edilmelidir.

Emperyalizmin ve uşaklarının savaş oldubittisine boyun eğmeyelim.