Selam olsun sosyalizmi yaratacaklara!

09 Eylül 2012
Selam olsun sosyalizmi yaratacaklara!

TKP'nin 92. kuruluş yıldönümü TKP 1920 İstanbul İl Örgütü tarafından İstanbul Maltepe Belediyesi Yılmaz Mızrak Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen etkinlikle kutlandı. Genç-yaşlı çok sayıda partilinin katıldığı etkinlik çeşitli konuşmaların ardından Cem Akgün ve Güneşli Dünya konserleriyle sona erdi.

TKP 1920 İstanbul İl Örgütü, Maltepe Belediyesi Yılmaz Mızrak Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdiği etkinlikle işçi sınıfının öncü partisinin 92. yılını kutladı. “Yaşasın TKP 1920”, “Bekir Karayel ölümsüzdür”, “Yaşasın halkların kardeşliği” sloganlarının yankılandığı etkinlikte katılımcıların heyecanı dikkat çekmekteydi. Etkinlik partili şair Nâzım Hikmet'in “Kırkıncı yılımız” şiirine atıf yapılarak “Hepimiz 92. yaşındayız. Yirmisine basanımız da, altmışını geçenimiz de” sözleriyle başladı. Genç yaşlı çok sayıda komünistin 92. yıllarını kutladığı etkinlik işçi sınıfı mücadelesinde yaşamını kaybeden tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ve Enternasyonel Marşı'nın söylenmesiyle devam etti.

Saygı duruşunun ardından TKP 1920 İstanbul İl Örgütü Başkanı Yusuf Türkoğlu söz alarak etkinliğe katılan herkesi selamladı. “TKP 1920 barışı, kardeşliği savunacak, baskısız, sömürüsüz bir dünya yaratacağız. Bunu yapabilmek için partimize ihtiyaç var” diyen Türkoğlu sözlerini şöyle bitirdi: “Selam olsun kuranlara, selam olsun yaşatanlara, selam olsun sosyalizmi yaratacaklara.”

Türkoğlu'nun ardından sözü TKP 1920 Kadıköy İlçe Örgütü adına Necati Sevinç devraldı. Partinin 92 yıllık tarihi boyunca baskılara, ihanetlere ve çeşitli sorunlara rağmen bugün hâlâ dimdik hayatta, mücadelede olduğunu belirten Sevinç'in konuşmasının sonunda söylediği “Vardık, varız, varolacağız” sözleri salonda coşkuyla karşılandı.

Sevinç'in ardından kürsüden partimiz emektarı Ali Eriş'in mesajı okundu. Ali Eriş kutlama etkinliğine gönderdiği mesajda devrimin işçi sınıfı partisi olmadan gerçekleşemeyeceğini belirterek partinin ön saflarında savaşan tüm yoldaşlarını selamladı.

Eriş'in mesajının okunmasının ardından Maltepe'nin geçmişte TKP'nin kalelerinden biri olduğu, bugün de partinin ilk ilçe örgütlerinden birinin Maltepe'de açıldığı belirtilerek söz Maltepe İlçe Örgütü Başkanı Mehmet İçin'e devredildi. İçin “92 yıl önce TKP'yi kurmaya gelen yoldaşlarımız katledildi. Ardıcıl mücadele düşmana inat sürdü. 1950'de 100'ü aşkın komünist zindanlara atıldı. Mücadeleyi yine durduramadılar. 1980'lerde çok sayıda komünist yine zindanlara atıldı, işkenceler gördü. Mücadelemiz 92 yıldır durmaksızın sürüyor. Bugün parti olarak ilk yasal 10 Eylül'ü kutluyoruz. Tüm yoldaşları savaşım dolu günler dileğiyle selamlıyorum” dedi.

Partinin kuruluşu yurtdışında olan TKP 1920'lilerce de coşkuyla karşılandı. Almanya Berlin'den Hasan Tezcan yolladığı mesaj ile yıllar önce Ethem Nejat'ın, Celalettin Kesim'lerin parti mücadelesini sürdürdüğü, Kurtuluş gazetesinin çıkarıldığı Berlin'den partinin kuruluşunu selamladı. Irak'tan TKP 1920'liler de “Partimizin 92. yılını kutlarız” mesajıyla İstanbul'da gerçekleştirilen etkinliğe selamlarını iletti.

Mesajların okunmasının ardından TKP 1920 sözcüsü Onur Balcı, TKP 1920'nin önemi, ülkede ve dünyada güncel durum ve komünistlerin yapması gerekenler üzerine bir konuşma gerçekleştirdi. 92. kuruluş yıldönümünde gerçekleştirilen bu etkinliğin diğer yıldönümlerinden ayrı bir önemi olduğunu belirten Balcı, partinin bugün dünya işçi sınıfı hareketine öncülük edebilecek bir programla mücadeleyi sürdürdüğünü vurguladı. Balcı, konuşmasını emperyalist sistemin dünyada yaşadığı derin ekonomik krizden bahsederek sürdürdü. İspanya, Yunanistan ve AB'nin pek çok yerinde grevlerin, eylemlerin sürdüğünü belirten Balcı, işsizlik dalgasının dünyamızı sardığını belirtti.

Balcı, dünyanın emperyalizmin kriziyle çalkalandığı bu dönemde Türkiye'de AKP iktidarının halklara ve işçi sınıfına yönelik bir saldırıyı yükselttiğini belirtti. Konuşmada ABD emperyalizminin Suriye'ye yönelik saldırısına AKP iktidarının da ortak olduğunu dile getirilirken, ülke içinde de Kürt halkına, hava işkolu başta olmak üzere işçi sınıfına, dindar-kindar gençlik yetiştirme sistemi “4+4+4”'ün de geleceğimize saldırıda bulunduğunu vurguladı.

Balcı konuşmasını “Sen değilsen kim? Şimdi değilse ne zaman” sözünü alıntılayarak dünyanın ve ülkenin yangın yerine döndüğü bugünlerde mücadeleden uzak kalan tüm yoldaşları parti saflarına çağırarak sonlandırdı. Balcı'nın konuşmasının ardından etkinlik Yapıcılar Film Ekibi'nin TKP tarihi ile ilgili hazırladığı belgesel gösterimiyle sürdü. Belgeselin ardından etkinliğe kısa bir ara verildi.

Aranın ardından etkinliğin ikinci bölümü Hollanda'dan ve GÜMÇED Genel Başkanı Adnan Önürmen'den gelen mesajlarla başladı. Mesajların ardından ezgili yüreklerin kulaklarını açan Cem Akgün dinleyicileriyle buluştu. “Sesiniz sesimize deyince çok daha güzel olacak birlikte söyleceğimiz türküler” diyerek gitarını alan Akgün, TKP 1920'lilere keyifli anlar yaşattı.

Akgün'ün ardından adını TKP'nin atılım dönemi genel sekreteri İsmail Bilen'in (Marat) Güneşli Dünya kitabından alan Güneşli Dünya müzik grubu sahne alarak halaylarıyla, türküleriyle, marşlarıyla güneşli dünyayı hep beraber kurmanın çağrısını yükseltti. Türkiye, Ortadoğu ve dünya halklarına Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice, Lazca ezgileriyle selam eden Güneşli Dünya geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz TKP 1920 emektarı Bekir Karayel'i de unutmayarak “Kızıl Bursa Marşı”nı seslendirdi. Güneşli Dünya'nın ezgilerinin ardından kutlama TKP 1920'lilerin hep birlikte Pari marşının söylemesiyle sona erdi.

Etkinliğin fotoğraflarını görmek için tıklayınız.