Partimizin 92. yılı Ankara'da coşkuyla kutlandı

08 Eylül 2012
Partimizin 92. yılı Ankara'da coşkuyla kutlandı

92 yıllık Türkiye işçi sınıfının partisi TKP'nin kuruluş yıldönümü bugün (08.09.2012) TKP 1920 Genel Merkezi'nde coşkuyla kutlandı. TKP davasından yıllarca hapis yatan, işkencelerden geçen 80'lik komünistler, 1960'lı ve 70'li yıllarda parti saflarına katılmış komünistler ve ilerici kadınlar, devrimci mücadeleye 2000'li yıllarda katılan ilerici gençler, liseliler tek yumruk oldular. Salonda Mustafa Suphi ve 14 yoldaşın kurduğu TKP'nin bayrağını kuşaktan kuşağa devrederek bugüne kadar getiren öznelerin birlik, dayanışma, mücadele ruhu hâkimdi.

Saat 15.00'de Ankara Kızılay'da bulunan TKP 1920 Genel Merkezi'nde etkinlik Enternasyonel Marşı ile başlatıldı. Eski TÖB-DER Genel Başkanı, BDP Ankara İl Başkanı, Eğit-Der, DHF, HDK temsilcilerinin de yer aldığı etkinlik giriş konuşmasının ardından TKP 1920 Ankara İl Başkanı Selahattin Koçak'ın konuşmasıyla devam etti.

Koçak, konuşmasına TKP'nin ortaya çıkmasına ortam sağlayan süreçleri anlatarak başladı; "Partimiz işçi sınıfının tarihsel misyonunun bir gereği olarak dünyada Büyük Ekim Devrimi'nin açtığı yolda beliren tarihsel olanakları, kendi toplumsal coğrafyasında gerçeğe dönüştürmek, emperyalizme karşı verilen ulusal kurtuluş savaşını geliştirip bir sosyal kurtuluş savaşına dönüştürmek gibi bir görevin doğduğu kritik bir tarihsel dönemeçte kurulmuştur" dedi.

Sözlerine partide birlik çağrısıyla devam eden Koçak; "Bu tarihin ve sınıfın bizlere yüklediği tarihi misyonumuzu hep birlikte yerine getirmek için, partimizi hep beraber göğüslemek için, ülkemizdeki yakıcı Kürt sorunu dahil tüm sorunları çözme iradesini gösterecek tek oluşumun partimiz olduğunu kabul ederek; tüm yoldaşları partiye ve tarihimize sahip çıkmaya çağırıyor, kavga birliği ve yoldaşlık öneriyorum. Gelin hep birlikte emperyalizme, kapitalizme, gericiliğe, faşizme karşı kavga ve mücadele edelim. Yaşasın TKP! Yaşasın TKP 1920! Yaşasın proleterya enternasyonalizmi!" diyerek konuşmasını sona erdirdi.

Yaşasın TKP 1920!
TKP'nin kuruluş sürecinden günümüze; içinden geçtiği zorlu dönemleri; fabrikalarda, mahallelerde, okullarda, işçi sınıfı ve emekçi kadınlar, ilerici gençler, sanat emekçileri, kamu emekçileri arasında örgütlülüğünü gün be gün yükselttiği yılları anlatan bir sinevizyon gösterimi ile parti kuruluş etkinliği devam etti. Sinevizyon gösteriminin ardından katılımcıların söz aldığı söyleşi yapıldı.

Parti Marşı'nın okunmasının ardından "Suphi Nejat öncümüz, yaşatacak gücümüz!", "Yaşasın TKP 1920!" sloganlarıyla etkinlik son buldu.

201209_tkp1920_ankara201209_tkp1920_ankara201209_tkp1920_ankara