Olağanüstü hâl ilanı kabul edildi

09 Şubat 2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 8 Şubat 2023’ten başlayarak üç ay süreyle 10 ilde olağanüstü hâl ilan etme kararı Türkiye Büyük Millet Meclisinde bugün (9 Şubat) yapılan görüşmelerden sonra kabul edildi.

CHP, İyi Parti ve HDP iktidarın elinde her türlü yetkinin bulunduğunu belirterek olağanüstü hâl ilanının, felaketle mücadele açısından gereksiz olduğunu belirttiler. Bu adımın temel hak ve özgürlükleri kısıtlama niyetini gösteren kuşku uyandırıcı  bir girişim olduğunu vurguladılar. İktidarın elindeki neredeyse sınırsız yetkileri halk yararına kullanamadığını, çok yavaş, bilgisizce ve beceriksizce hareket ettiğini söylediler.

CHP ve İyi Parti bu çekincelerine rağmen, olağanüstü hâlin bir aylık süreye indirilmesi durumunda kararı destekleyeceklerini verdikleri ortak önergeyle açıkladılar. AKP ve MHP süreyi azaltmayı da reddettiler.

Sonuçta, 10 ilde üç ay süreyle olağanüstü hâl ilan edilmesi kararı Meclisten AKP ve MHP’nin oylarıyla geçti.

Olağanüstü hâl ilanını kesinlikle yanlış buluyoruz. Felakete uğrayan halkımızın olağanüstü hâl ilanına değil, bilimsel ve toplumcu/halkçı yaklaşımla devlet gücünü halkın hizmetine sunacak ulusal birlik hükûmetine ihtiyacı var. Gönüllü seferber olan Türkiye halkının sınırsız desteğini ulusal devlet gücünün yönetim ve koordinasyon yeteneğiyle birleştirmeye ihtiyaç var.

Türkiye halkı iktidarın bu yanlış kararına rağmen dayanışmasını büyüterek yaralarını sarmayı başaracaktır.