ÖDP'den dostlara çağrı

14 Nisan 2012
ÖDP'den dostlara çağrı

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), bugün yaptığı açıklamada, “TKP ismi etrafında süren gerilimin şiddete dönüşmesi” konusunda bir çağrı yayınladı.

ÖDP, yaptığı çağrıda, sol-sosyalist güçlerin arasındaki sorunların şiddetle değil, diyalogla çözülmesi gerektiğini savundu.

ÖDP, çağrısında, “Her siyasi hareketin dayandığı veya sahip çıktığı geleneği bugüne taşıma hakkı vardır” ilkesini vurguladı.

ÖDP, SİP'in yıllardır TKP adıyla mücadele yürüttüğü gerekçesiyle, “yaşanan sorunu aşmak için”, TKP'nin “kendisini ayırt edecek bir değişiklik bulması” talebinde bulundu.

ÖDP Merkez Yürütme Kurulu'nun basın açıklamasını tam metin olarak sunuyoruz:

DOSTLARIMIZA ÇAĞRIMIZDIR

Belirli bir süredir TKP ismi etrafında süren gerilimin şiddete dönüşmesinden hareketle, sol-sosyalist kesim ve bireylerden gelen önerileri de dikkate alarak Partimiz aşağıdaki açıklamayı yapma ihtiyacı duymuştur.

1. ÖDP, sol-sosyalist güçler arasındaki sorunların şiddete dayanmaksızın diyalog yoluyla çözümüne inanmaktadır ve bu yolu önermektedir.
2. Her siyasi hareketin dayandığı veya sahip çıktığı geleneği bugüne taşıma ve yaşatma hakkı vardır.
3. TKP adıyla kurulmuş olan ve yıllardır mücadele yürüten bir parti vardır. Bu somut durum karşısında, bugün aynı adla kurulan partinin, yaşanan sorunu aşmak için kendisini ayırt edecek bir değişiklik bulması talebimizdir. Arkadaşlarımızın bu talebi dikkate almalarını öneriyor, sorunun bir an önce çözülerek enerjimizi 1 Mayıs`ı örgütlemek için kullanmaya çağırıyoruz.

14.04.2012
MERKEZ YÜRÜTME KURULU

Kaynak: http://www.odp.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=2958&tipi=3&sube=0