Newroz Piroz Be

17 Mart 2012
Newroz Piroz Be

AKP iktidarı, Kürt halkının ulusal bayramı Newroz kutlamasını 18 Mart Pazar günü yapmak isteyen BDP'nin ve Kürt halkına dost bütün kurumların iradesini yok sayarak kutlamalara ancak 21 Mart günü için izin vereceğini ilan etti.

Despotizmin bu kadarı tarihte pek az görülmüştür. Demokratik olduğunu iddia eden hiçbir rejimde bırakın bir toplumu, bir topluluğu, bir grubu; tek bir kişinin gösteri yapma iradesine bile böyle bir ipotek konulamaz. Çünkü demokratik anlayışa göre tek bir kişiye, tek bir yurttaşa bile “reşit olmayan çocuk”, “aklını kullanamayan zihin hastası” muamelesi yapılamaz. Koskoca bir halka meşru, yasal ve demokratik bir gösteriyi hangi gün yapacağını dikte etmek, vesayetçiliğin zirvesi demektir; demokrasi iddiasından toptan vazgeçmek demektir.

AKP iktidarı bu despotik yasağı derhal kaldırmalı, Kürt yurttaşlarımızın meşru, yasal ve demokratik gösteri yapma hakkına saygı göstermelidir. Newroz'u kutlamak isteyen bütün yurttaşlara bütün yollar ve meydanlar açılmalı; kitleler bayramlarını gönüllerince kutlamalı; eşitlik ve özgürlük taleplerini serbestçe haykırmalıdır.

Bütün işçileri, emekçileri Kürt halkının ulusal günü Newroz'a katılmaya, AKP'nin hukukdışı yasağını kaldırma mücadelesinde Kürt kardeşlerimizle dayanışmaya çağırıyoruz. Eşitlik ve özgürlük bölünemez bir bütündür; Kürt yurttaşlarımızdan esirgenen eşitlik ve özgürlük aslında hepimizin elinden alınan bir hak; hepimizin ayağına vurulan bir pranga demektir.

Despotizmin prangasından kurtulmak, meşru, yasal ve demokratik haklarımızı savunmak için hep birlikte haykıralım: Newroz Piroz Be! Yaşasın Newroz!