NATO’nun genişlemesine hayır

17 Mart 2023
Nato, finlandiya, onay

Erdoğan-AKP iktidarı, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması için uzun süredir Türkiye’ye ağır baskı yapan Amerika’ya yarı yarıya baş eğdi ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay sürecini Millet Meclisinde başlatmaya karar verdi.

Erdoğan kararını bugün (17 Mart 2023) Ankara’da Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile birlikte düzenlediği basın toplantısında açıkladı.

NATO ve Türkiye
NATO Amerikan hakimiyetidir. NATO emperyalist savaş blokunun vurucu gücüdür. NATO, karşıdevrimlerin, darbelerin, kontrgerilla harekâtlarının merkezidir. NATO kurulduğu günden bu yana sosyalizmin, ulusal bağımsızlığın ve demokrasinin düşmanı olarak hareket etmiştir. Her zaman emperyalizmin, sömürgeciliğin, militarizmin halk düşmanı politikalarını hayata geçirmiştir.

Türkiye’nin 1952’den bu yana süren NATO üyeliği, Türkiye’nin Amerikan hakimiyeti altında sürekli belalara sürüklenmesinin tarihidir. 12 Mart, 12 Eylül ve 15 Temmuz darbelerinin, Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarının, halk düşmanı terörün tarihidir. İşbirlikçi kapitalizmin egemen kılınmasının, halkımızın dolar milyarderleri şebekesine köle edilmesinin, işsizliğe, pahalılığa, yaygın ve derin yoksulluğa itilmesinin tarihidir.

Türkiye NATO’nun üyesidir ama gerçekte NATO’nun hedefindedir. Vatan Cumhuriyet Emek düşmanı dinci ve bölücü terör NATO’nun güdümündedir. Türkiye’yi Kıbrıs, Doğu Akdeniz, Yunanistan, Suriye ve Ermenistan üzerinden kuşatan ve işbirlikçi çevrelerin bozgunculuğuyla içeriden zayıflatan ABD politikasının merkezinde NATO vardır. Türkiye halkının büyük kesimi, ulusal demokratik güçler NATO’ya karşıdır.

Genişlemenin anlamı
NATO’nun genişlemesi dünya barışına ve halkların çıkarlarına kesinlikle aykırıdır. NATO’nun genişlemesi Amerikan hakimiyetine silahla karşı çıkma cesaretini gösteren Rusya’nın kuşatılmasında yeni bir aşamadır. NATO’nun genişlemesi bağımsızlıklarını ve egemenliklerini korumaya çalışan Belarus, Suriye, Türkiye, İran, Çin, Küba, Venezüella, Bolivya haklarına düşmanlıktır.

Finlandiya’nın üyeliğine onay vermek, Ukrayna’daki savaşı yaygınlaştırmak, dünya savaşına daha da yaklaşmak demektir.

NATO’ya hayır
Türkiye Finlandiya’nın üyeliğine onay vermek şöyle dursun, kendisi NATO’dan ayrılmalıdır. Bağımsız dış politikaya yönelmelidir. Emperyalizme karşı mücadele eden bütün ülkelerle dayanışma içine girmelidir.

Türkiye, NATO’nun genişlemesine hayır demelidir. Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vermemelidir. İktidar bugün açıkladığı onay kararından vazgeçmelidir. Millet Meclisindeki bütün partiler onay kararını geri çevirmelidir. Bütün yurtsever güçler onay kararının geri alınması için çaba göstermelidir.

Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay verme kararını kabul etmiyoruz.