Metan gazı patlamasında 8 işçi öldü

07 Ocak 2013
Metan gazı patlamasında 8 işçi öldü

Zonguldak ilinin Kozlu ilçesinde Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na bağlı bir maden ocağında bugün meydana gelen metan gazı patlamasında 8 işçi öldü. TTK Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Özçelik'in yaptığı açıklamaya göre, bir taşeron şirketin işlettiği kömür ocağında ölen işçiler, Hüseyin Kürekçi, Hasan Bozacı, Muharrem Yapıcı, Yüksel Koca, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz ve Satılmış Arslan.

2012 yılında iş kazalarında ölen işçi sayısının 878 olduğu yeni açıklandı. 2013'ün daha ilk haftasında 8 madencinin ölmesi, Türkiye kapitalizminin ülkeyi ölü işçiler cumhuriyetine çevirdiği saptamasını bir kez daha doğruluyor.

TKP 1920, patronların kâr hırsı için işçi yaşamını göz göre göre tehlikeye atan işletmecilik sisteminin derhâl değiştirilmesini talep ediyor. Üretim sistemi işçilerin yaşamına ve sağlığına öncelik veren insancıl bir anlayışla yeniden düzenlenmelidir. İş güvenliğinin denetimi sendikalara ve çalışma kolektifine bırakılmalıdır. Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na bağlı maden alanlarının özel şirketlere kiralanması uygulamasına son verilmelidir.

İş cinayetine kurban giden sınıf kardeşlerimizin anısı önünde saygıyla eğiliyor, ailelerine dayanışma duygularımızı iletiyoruz.