Mersinli Komünistler: Hepimiz 92 yaşındayız

09 Eylül 2012
Mersinli Komünistler: Hepimiz 92 yaşındayız

Türkiye işçi sınıfının öncü örgütünun 92. yaşı Atılım döneminden günümüze bütün kuşakların bir araya gelmesi ile Mersin’de coşku ile kutlandı. Program saygı duruşu ve Enternasyonal marşı ve TKP 1920 Mersin il başkanı Hasan Şahin'in konuşması ile başladı. Şahin konuşmasında Parti tarihi ve günümüzdeki durumu anlattı.

Program, Sosyalist Demokrasi Partisi, Sosyalist Gelecek Partisi-H, Türkiye Barış Meclisi, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ve sendika temsilcilerinin konuşmaları ile devam etti. İlk olarak kürsüye gelen Pir Sultan Abdal Tarsus Şube Başkanı Hasan Güvendir, "can yoldaşlar" diyerek başladığı konuşmasında Aleviler üzerinde yoğun bir baskının varlığından, mezhep savaşları yaşatılmak istendiğinden bahsetti.

Türkiye Barış Meclisi temsilcisi Ayşe Aydoğan ise, TKP’nin tarihteki yeri ve önemine değinen konuşması ile TKP’nin Türkiye komünist hareketinin başlamasında ne kadar önemli olduğuna değindi. Konuşmasının devamında Kürt halkı üzerindeki baskılara ve Roboski (Uludere) katliamına değinen Aydoğan, Roboski’lilerin katliamın sorumluları cezalandırılana kadar bu olayın peşinde olacağına değindi.

Disk Denetim Kurulu Başkanı Vakkas Kılınç ise, Türkiye sol hareketinin yüzünü sınıfa dönmesi gerektiğini, Mersin’de de sınıf hareketinin yükseldiğini ve bu yüzden sendika olarak birtakım sorunlar yaşadıklarını ve patronlar cephesinden işçilere yoğun saldırıların yaşandığını vurguladı.

Daha sonra Ortadoğu’da güncel durum ve Türkiye üzerine, Celal Sonuvar ve Murat Nergiz’in konuşmacı, Osman Koçak’ın moderatör olduğu kısa bir söyleşi yapıldı.  Sonuvar Partinin geçmişten günümüze kadar gelen sürecini özetlerken Nergiz ise konuşmasında Ortadoğu ve Türkiye'deki gelişmelere vurgu yaptı. Konuşmaların ardından soru-cevap kısmı ile etkinliğin birinci kısmı tamamlandı.

Programın ikinci bölümü Baran Ekinci’nin ezgileri ile başladı, türküler söylendi, marşlar ve şiirler okundu, halaylar çekildi. Etkinlik 92 yıldan karelerin gösterildiği sinevizyon gösterimi ile devam etti. Kutlama etkinlikleri Parti Marşı ile sona erdi.

mersin tkp1920mersin tkp1920mersin tkp1920mersin tkp1920mersin tkp1920mersin tkp1920mersin tkp1920mersin tkp1920mersin tkp1920