Kasım ayı şehitlerimizi andık

16 Kasım 2022

Hayatlarını TKP mücadelesine adamış ve örgütlülüğün birer sembolü olan Kasım ayı şehitlerimizi düzenlediğimiz etkinliklerle andık.

Yoldaşlarımızın anıları kavga seslerinde yaşıyor!

Partimiz Toplumcu Kurtuluş Partisi (1920 TKP) İstanbul İl Örgütü, Türkiye Komünist Partisi saflarında yaşamlarını işçi sınıfının örgütlenmesine ve TKP’nin kitleler içinde yaygınlaşmasına adayan Atılım dönemi mimarı İsmail Bilen (Marat), Zeki Baştımar (Yakup Demir), Mustafa Asım Hayrullahoğlu (Ali Deniz), İlerici öğretmen hareketinin işçi sınıfı yolunda gelişmesini sağlayan Birlik Dayanışma Hareketi kurucusu Talip Öztürk (Orhan Tok) ve TKP'nin 1980 öncesi yayın organı Savaş Yolu Dergisi kurucusu ve Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Özgür yoldaşları, 16 Kasım 2022 Çarşamba günü mezarları başında düzenlediği törenlerle andı.

12 Eylül faşizminin TKP’ye yönelik tutuklamaları sırasında yoldaşlarını ele vermemek için 16 Kasım 1982’de işkencede canını feda eden TKP Merkez Komitesi üyesi ve aynı zamanda İstanbul İl Sekreteri Mustafa Asım Hayrullahoğlu, yaşamının 10 yılını cezaevinde 13 yılını siyasal sürgünde geçiren ve mezarı Almanya’nın Leipzig kentinde bulunan TKP Merkez Komitesi Genel Sekreterliği yapmış Zeki Baştımar ve partimizi işçi sınıfı kitleleriyle birleştiren kadroların lideri, 18 Kasım 1983’te yitirdiğimiz, mezarı Bulgaristan’da bulunan TKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri İsmail Bilen yoldaşları anmamıza partili yoldaşlarıyla birlikte mücadele arkadaşları da katıldı.

İlk anmamızı ser verip sır vermeyen Deniz Yoldaşımız Mustafa Asım Hayrullahoğlu’nun mezarı başında 11.00’de gerçekleştirdik. Kulaksız mezarlığındaki anmada Kasım ayında yitirdiğimiz İsmail Bilen (Marat Yoldaş) ve Zeki Baştımar (Yakup Demir) yoldaşlarımızı da andık. Anmamıza geleneğimiz olduğu üzere Enternasyonal Marşı eşliğinde saygı duruşu ile başladık.

1920 TKP İstanbul İl Başkanı Yusuf Türkoğlu ve MYK üyesi Onur Balcı, yaptıkları konuşmalarla yoldaşlarımızın parti tarihine olan katkılarını ve Türkiye’deki işçi sınıfı mücadelesinin yürütülmesine yönelik özverili çalışmalarını anlattılar. Anmada ayrıca Hayrullahoğlu’nun sendikal mücadele yürüttüğü yoldaşları da söz alarak Deniz yoldaşın davasına ne kadar bağlı ve disiplinli olduğunu aktardılar. 1980 darbesi sonrasında polislerce tutuklanarak uzun süre işkenceye maruz kalmasına rağmen partisi hakkında hiçbir koşulda bilgi vermeyen Mustafa Asım Hayrullahoğlu’nun sayesinde partinin o zorlu koşullarda nasıl korunduğunu anlattılar.

İlerici Gençler Derneği'nden katılan gençler ise onların izinden gideceklerinin sözünü yineledi.

Anma Parti Marşı’nın hep bir ağızdan okunmasıyla sona erdi.

Talip Öztürk ve Ali İhsan Özgür kavgamızda yaşıyor!

Kasım ayı şehitlerimizden devrimci öğretmen Talip Öztürk’ü anmak için programımız Topkapı Kozlu mezarlığında devam etti. Mücadele arkadaşları ve yakınlarının da katıldığı anma 13.00’te başladı.

1973 sonrası öğretmen hareketi içerisinde gelişen Birlik Dayanışma Grubu içinde yer alan TÖB-DER yöneticiliği yapmış Talip Hoca, dönemin öğretmen hareketindeki en etkili isimlerinden biriydi. Talip Hoca, 16 Kasım 1979’da görevli olduğu okuldan çıktıktan sonra faşistlerce katledildi.

Talip Öztürk’ün 43. ölüm yıl dönümünde yapılan anmada örnek eğitimciliği ve devrimci kişiliğine dair konuşmalar yapıldı. İlerici öğretmen hareketinin işçi sınıfının yolunda ilerlemesine yaptığı katkılarla bugün hâlâ mücadeleye ışık tuttuğu belirtildi.

TKP’nin 1980 öncesi yayın organlarından Savaş Yolu Dergisi Yazı İşleri Müdürlüğü yapmış Ali İhsan Özgür de anıldı. 25 Kasım 1978’de faşistler tarafından kaçırılarak katledilen Özgür’ün Kozlu’da bulunan mezarı başında gerçekleştirilen anmada, devrimci ve disiplinli kişiliğine dair konuşmalar yapıldı.

Anma, Parti Marşı’nın okunmasıyla sona erdi.

Hayatlarını Türkiye işçi sınıfı ve devrim mücadelesine adamış tüm Kasım ayı şehitlerimizi saygıyla anıyoruz, anıları mücadelemize ışık tutacaktır.

Mücadeleye devam zaferimizin teminatıdır!
TKP yaşıyor, savaşıyor!
Bugün esir, yarın her şey!