İzmir'de Suriye'ye emperyalist müdahaleye karşı eylem

07 Ekim 2012
İzmir'de Suriye'ye emperyalist müdahaleye karşı eylem

TKP 1920 İzmir İl Örgütü, diğer devrimci kurumlarla birlikte dün (6 Ekim 2012) İzmir Konak'ta bir eylem örgütledi.

Hazırlık çalışmalarından

Alınteri, BDSP, Devrimci Hareket, DHF, EÖC, Kaldıraç, KÖZ ile ortak bir eylem örgütleyen TKP 1920, İzmir'de birçok bölgede eylemin duyurusuna dönük çalışmalar yaptı. Devrimci kurumlarla birlikte Çiğli'den Buca'ya, Konak'tan Bornova'ya birçok bölgede bildiri dağıtımı yapıldı ve kurumlar gezilerek eyleme çağrı yapıldı. Ayrıca bildiri dağıtımı sırasında stantlar ve fotoğraf sergisi de açılarak savaşın gerçek yüzü teşhir edildi.

Katil ABD, işbirlikçi AKP

DİP, Halk Cephesi, Söz ve Eylem'in de destek verdiği eylem, sloganlarla ve savaşın iç yüzünün teşhir edildiği ajitaston konuşmalarıyla 17:30'da Konak YKM önünde başladı.

18.00'de başlayan yürüyüşte kortejler oluşturularak alkışlarla, zılgıtlarla yüründü. Yürüyüş boyunca “Katil ABD, işbirlikçi AKP”, “Emperyalistler, işbirlikçiler 6. Filo'yu unutmayın!” ve “Emperyalizm  yenilecek, direnen halklar kazanacak” sloganları atıldı.

Eski Sümerbank önüne gelindiğinde basın açıklaması yapıldı. Okunan basın açıklamasında egemenlerin Suriye ile ilgili gerçek yüzü ortaya konularak “Suriye halkının, emperyalist saldırganlık altında ezilmesi demek, ülkemiz ezilenleri de dâhil olmak üzere bütün Ortadoğu halklarının en temel haklarını kaybetmesi, geleceksizleşmesi demektir. Emperyalistler, devreye soktukları saldırı konseptleriyle bir taraftan nüfuz alanlarını genişletirken, diğer taraftan halkın devrimci kalkışmasına meyledecek en küçük odağı dahi yok etmeye çalışmaktadırlar” denildi.

Ateş düştüğü yeri yakar

Açıklamada ayrıca “Kapalı kapılar ardında görüşülerek geçirilen tezkere yetkisi ABD emperyalizminin taşeronu olarak, bölgede herhangi bir ülkeye savaş açma yetkisidir. Bu savaş emperyalistler adına kışkırtılan bir savaştır. Ve ortada bir provakasyon varsa yüzde 90’ı Suriyeli olmayan gerici kontra örgütlerin Suriye’ye sokulması ve bunlara silah, para, kamp vb. her türlü desteği sağlamaktır. Ateş düştüğü yeri yakar ve bu tezkere bu ateşi her yere düşürebilecek savaş çığırtkanlığının ete kemiğe bürünmesidir” denildi.

O duvarınız vız gelir bize vız!

Basın açıklaması metninin okunmasının ardından savaş karşıtı konulu şiirler okundu. Sonrasında ise

Duvara Karşı Tiyatro Topluluğu'ndan Vedat Kuşku tek kişilik bir skeç oynadı. Kuşku oynadığı skeçte onbeşlerin katledilmesinden emperyalist savaşa değin birçok konuya değindi.

Skecin ardından eylem sona erdi.