İzmir haykırdı: “Sivas'ın ışığı sönmeyecek!”

02 Temmuz 2012
İzmir haykırdı: “Sivas'ın ışığı sönmeyecek!”

Sivas Katliamı'nın yıldönümde İzmir'de yapılan bir dizi eylemle katliam lanetlendi. Dün (01.07.2012) Buca'da ve bugün (02.07.2012) Konak'da yapılan eylemlerle Sivas Katliamı'nın unutulmadığı ve unutturulmayacağı haykırıldı.

Buca Eylemi

HDK'nin düzenlediği ve TKP 1920'nin de destekçisi olduğu eylem Kuruçeşme son durakta başladı. Saat 20.00'da başlayan eylem boyunca yapılan yürüyüşte sık sık “Sivas'ı unutma, unutturma” ve “Dersim, Sivas, Roboski unutulmaz hiçbiri” sloganları atıldı.

Buca Cemevi önüne gelindiğinde ise basın açıklaması metni okundu. Okunan basın açıklaması metninde Sivas Katliamı'nın tarihçesine değinilerek “Kerbela için göz yaşı döken, Alevi ve Kürt açılımları ile övünen, 12 Eylül Darbesi ile hesaplaştığını söyleyen AKP; Kerbela'daki katillerden farklı bir zihniyette olmadığını gösteriyor.” söylendi. Eylem “Sivas Katliamı'nın hesabını soruyoruz; Alevilerin, Kürtlerin, işçilerin ve emekçilerin demokratik taleplerini sahipleniyoruz; gerçek demokrasi, adalet ve eşitlik için birleşiyoruz.”denilerek sona erdi.

Konak eylemi

TKP 1920'nin de katılımcısı olduğu eylem Cumhuriyet Meydanı'nda saat 18.00'de çok sayıda kurumun, partinin ve dergi çevrelerinin toplanarak kortej oluşturmasıyla başladı.

Kendi pankartıyla ve bayraklarıyla eyleme katılan TKP 1920 sık sık “Sivas'ı unutma unutturma”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “TKP yaşıyor savaşıyor” sloganlarını haykırdı. Yüzlerce insanın katıldığı eylemde “Yaşasın devrimci dayanışma” sloganı hep bir ağızdan haykırıldı.

Konak Sümerbank'a gelindiğinde ise burada basın açıklaması metni okundu. ABF İzmir bileşenleri adına basın metnini Hüseyin Gürer okudu. Gürer Koçgiri'den Uludere Katliamı'na kadar bütün katliamlar olduğu gibi Sivas Katliamı'nda da aslında yakılanın Türkiye halkları ve insanlık olduğunu belirterek “Sivas Madımak Katliamı da bir Koçgiri, Dersim, Newalla Kasaba, Maraş, Malatya, Geliye Zillan, Çorum, Gazi ve Roboski'de katliamlarda olduğu gibi önceden planlanmış ve bir amaca ulaşmak için gerçekleştirilen bir katliamdır.” dedi. Gürer sözlerini Sivas Madımak'ı unutturmayacağız diyerek bitirdi.

Eylem sloganlarla sona erdi.