İsmail Tarman Ortaokulu'nda mücadele devam ediyor

14 Haziran 2024

İsmail Tarman Ortaokulu'nun İmam Hatip ortaokulu yapılmasından sonra okulun tekrar eski haline dönmesi için dava açan veliler ve mahalle sakinleri davayı kazanmış, ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın mahkeme kararına uymaması nedeniyle okul, eğitimine imam hatip olarak devam etmişti. Bu durumu protesto eden ve 8 yıldır mücadele yürüten veliler ve mahalle sakinleri bugün (14 Haziran cuma) saat 10.00'da "Davamızı kazandık mahkeme kararları uygulansın", "İsmail Tarman Ortaokulu eğitime başlasın, çocuklarımız eğitimden uzaklaştırılmasın." demek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Toplumcu Kurtuluş Partisi (1920 TKP) İstanbul İl Örgütü ve İlerici Gençler Derneği de destek verdi.

Basın açıklamasından sonra söz alan İlerici Gençler Derneği merkez yöneticilerinden Fatih Utku; "İsmail Tarman Ortaokul'unda Mahkeme kararının uygulanmaması, Kocaeli'nde kız öğrencilerin kıyafetlerinden dolayı mezuniyet törenine alınmaması ve müfredat içerisinden laik demokratik bilimsel vurguların ayıklanarak çıkarılması eğitim üzerinden laikliğe, bilimselliğe ve cumhuriyet değerlerine bir saldırı olduğunun göstergesidir. Eğitim Cumhuriyetin geleceğinin bel kemiğidir. Biz öğrenci gençler olarak cumhuriyetin bu bel kemiğine sahip çıkmaya devam edeceğiz. İlerici Gençler Derneği olarak burada direnen tüm öğrencilere ve velilere selam olsun. Direndik mahkemede kazandık. Direniyoruz kararı uygulatacağız." diyerek mücadele eden velileri ve mahalle sakinlerini selamladı.

Basın açıklamasına katılan veliler ise şunları söyledi;
Milli eğitim bakanlığı yeni eğitim müfredatı ile sorun oluşturuyor. Son 3 yıldır dini eğitim veren ortaöğretim kurumları artarken öğrencileri azalıyor. Çocuklarımızla iletişim konusunda bilgiyi arttırmaya ve ulaştırılmaya çalışılırken milli eğitim bakanlığı tarikatları devreye sokmaya çalışıyor. İmam Hatip okullarında Milli Eğitim Bakanlığı'nın dayatmalarından okul yöneticileri de şikayet ediyor, muhatap bulamıyor. Dünyada cinsiyet ayrımına göre düzenleme terk ediliyor, bireysel yeteneklerini geliştirecek politikalar uygulanmaya çalışılıyor. Eğitim konusunda en çok yatırım yapan ülkeler öncelikle devlet okullarını güçlendiriyor. Hükümet, anayasal kamusal eğitim sorumluluğunu ailelere yüklemiştir. Kamunun eğitime ayırdığı bütçe azalmakta, ailelerin bütçelerinden eğitime ayırdıkları pay artmaktadır. Milli eğitim bakanlığı hem eğitim politikalarıyla hem de uygulamalarıyla tüm okulların sorunu haline gelmiştir.

Basın açıklaması, "Biz veliler ve mahalleliler olarak dayanışmamızı devam ettireceğiz. Tüm işlemlerin takipçisi olmaya ve mahkeme kararlarının uygulandığı güne kadar mücadeleye devam edeceğimizi duyuruyoruz." sözleriyle bitirildi.