İşçilere karşı sınıfsal soykırım

12 Mart 2012
İşçilere karşı sınıfsal soykırım

Lâmı cimi kalmadı; kapitalist patronlar devletin işçi sağlığı ve güvenliği konusundaki sorumluluklarını sistemli olarak ihmal etmesinden faydalanarak işçi sınıfına soykırım uyguluyor.

Daha Adana Gökdere barajında ölen işçilerin cenazeleri bile bulunmamışken, İstanbul Esenyurt'ta bir alışveriş merkezinin inşaatında çalışan 11 işçi kaldıkları çadırlarda 11 Mart 2012 Pazar gecesi yanarak öldü.

İşçilerin bütün gün ağır koşullarda çalıştırıldıktan sonra karda kışta çadırlarda tıkış tıkış yatırılması yürürlükteki işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünün kurallarına bile açıkça aykırıdır. Söz konusu olan teknik bir aksaklık değil, taammüden cinayettir.

İşçilerin yangında toplu olarak ölmesinin sorumlusu gözü azami kârdan başka bir şey görmeyen kapitalistlerdir; işçileri “eti senin kemiği benim” anlayışıyla sermayeye kurban eden siyasi iktidardır.

Ardı arkası gelmeyen işçi ölümlerini önlemek için, işçilerin sendikal ve siyasal örgütlenmesi önündeki bütün antidemokratik engeller kaldırılmalı, çalışma hayatı emek kolektiflerinin ve sendikaların denetimine geçirilmelidir.