Dört tahliye yetmez

12 Mart 2012
Dört tahliye yetmez

Uydurma gerekçelerle bir yılı aşkın süredir içerde tutulan Ahmet Şık, Nedim Şener, Coşkun Musluk ve Sait Çakır bugün (12 Mart 2012) tahliye edildi.

Bu tahliyeler, bir ihsan değil, AKP iktidarına ve Gülen hareketine muhalif her kesimi Terörle Mücadele Kanunu, Özel Yetkili Mahkeme, Emniyet İstihbarat ve Terörle Mücadele Müdürlükleri ağıyla biçen despotik sisteme karşı yürütülen siyasal mücadelenin açtığı bir gediktir.

Bu gedikle yetinemeyiz. AKP iktidarının hukukun en temel ilkelerini açıkça çiğneyen kitlesel tutuklamalarını, siyasal davalarını bu tahliyeleri kullanarak “işte adalet tecelli ediyor, suçluyla suçsuz ayrılıyor” yalanıyla meşrulaştırmasına izin vermek ağır bir hata olur.

Terörle Mücadele Kanunu derhal kaldırılmalıdır. Özel Yetkili Mahkemeler derhal iptal edilmelidir. ÖYM'lerin verdiği bütün cezalar ve tutuklamalar geçersiz sayılmalıdır. ÖYM'lerdeki bütün davalar olağan mahkemelere devredilmelidir. Polis devletine son verilmelidir. Düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü eksiksiz olarak sağlanmalıdır.