Bekir Karayel yoldaş ölümsüzdür!

17 Haziran 2012
Bekir Karayel yoldaş ölümsüzdür!

Partimizin ulu çınarı, ömrünü işçi sınıfının kurtuluşuna, komünizme adamış; ülkemizin en yaşlı komünistlerinden Bekir Karayel yoldaşımızı dün gece saat 00.30 sularında tedavi altına alındığı hastanede kaybettik.
 
Bekir Karayel 1920 Bulgaristan doğumluydu. Partimizle yaşıttı. Sosyalizm fikriyle Bulgaristan'dayken tanıştı. Türkiye'ye yerleştiğinde matbaa işçiliği yapmaya başlayan Karayel yoldaş, 1940'lı yıllarda TKP ile tanışarak mücadeleye atıldı. Daha sonraki yıllarda Ankara Vilayet Komitesinde görev aldı. Ruhi Su, Sıdıka Su, Ahmet Arif, Enver Gökçe gibi yoldaşlarımızla beraber çalıştı.
 
Bekir yoldaş, 1951 tutuklamalarında tutsak edilen yoldaşlarımız arasındaydı. Tabutluklarda ağır işkenceler gördü. Hapis yattı, sürgün cezası aldı. Hiçbir zaman mücadeleden geri durmayan yoldaşımız partimizin en güçlü dönemlerini de gördü, dağınıklık koşullarında da çalışmalar yürüttü.
 
12 Eylül sonrası yayılan Gorbaçovcu tezlere karşı ilkeli bir şekilde mücadele verdi. Partiyi likidasyona götüren uygulamalara karşı çıktı. Parti kadrolarının likidasyona karşı mücadelesinde, partiyi yeniden ayağa kaldırma savaşımında Mehmet Bozışık yoldaşımız gibi bayraklaştı.
 
Bekir yoldaş, son olarak partimizin yasal kuruluş çalışmalarındaki enerjisi ve Cezayir konferansındaki coşkusuyla hatırımızda.
 
Bekir Karayel yoldaşımızın cenaze töreni yarın Ankara'da gerçekleştirilecek.
 
Konuyla ilgili olarak ayrıntılı açıklamayı gün içerisinde yapacağız.
 
TKP 1920