Amerikancı Müslüman Kardeşler kan döktü

06 Aralık 2012
Amerikancı Müslüman Kardeşler kan döktü

Mısır'da Müslüman Kardeşler örgütünün “Cumhurbaşkanı'nı koruyun” çağrısıyla harekete geçen dinci zorbalar Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde oturma eylemi yapan devrimci, ilerici, laik güçlere 5 Aralık 2012 Çarşamba günü öğleden sonra saldırdı, kan döktü. Eylemcilere zincir, bıçak, sopa ve taşlarla saldıran, tüfeklerle ateş açan, çadırları yıkan zorbaların başlattığı çatışmalarda 7 kişinin öldüğü, 1500 kişinin yaralandığı bildiriliyor.

Bugün (6 Aralık Perşembe) sabaha kadar süren çatışmaların ardından, ordu birlikleri, saldırılara rağmen sarayın önünden ayrılmayan muhalifleri gaz bombalarıyla dağıttı, birçok eylemciyi gözaltına aldı. Dört tank ve üç zırhlı taşıyıcıyı sarayın ana kapısı önüne yerleştirdi. Saraya açılan caddeleri barikatlarla kapattı. Hükümet yayınladığı bildiriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında gösteri yapılmasını yasakladı.

Bir gün önce yüz binlerce insan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı kuşatmış, yeni firavun Muhammed Mursi sarayın arka kapısından kaçmak zorunda kalmıştı.

Müslüman Kardeşler, Mısır halkının yeni ayaklanmasını bastırmak için tıpkı Hüsnü Mübarek rejimi gibi, sivil zorbaları ve ordu birliklerini kitlelerin üzerine sürüyor. Bu taktik Mübarek rejimini kurtarmaya yetmemişti. Müslüman Kardeşler rejimini kurtarmaya yetip yetmeyeceğini göreceğiz.