AKP'nin tırmandırma politikası

10 Ekim 2012
AKP'nin tırmandırma politikası

AKP bugün (10 Ekim 2012 Çarşamba) saat 17.15'te Moskova-Şam seferini yapmakta olan bir Suriye yolcu uçağını zorla Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirdi.

İki F-16 savaş uçağının sivil bir Suriye uçağını zorla Ankara'ya indirmesi, AKP'nin gerginliği tırmandırma politikasında yeni bir adım anlamına geliyor.

Ahmet Davutoğlu, Suriye yolcu uçağının zorla indirilmesine gerekçe olarak, “uçakta askerî malzemenin bulunduğuna dair istihbarat alınması”nı gösterdi. Davutoğlu, istihbaratın kaynağını açıklamaktan kaçındı, kaynağın “gizli” olduğunu söyledi.

Suriye yolcu uçağının zorla indirilmesinin hemen ardından Ulaştırma Bakanlığı, sivil uçakların Suriye hava sahasını kullanmasını yasakladı.

Ateşle oynamak
AKP'nin Moskova-Şam seferini yapan sivil bir uçağı zorla indirmesi, hem Suriye'ye, hem Rusya'ya karşı düzenlenmiş emperyalist provokasyona düpedüz alet olmaktır. AKP ateşle oynuyor. Suriye'yi fethetmek hayaliyle ABD, AB, İsrail, Arabistan ve Katar'ın dümen suyunda hareket eden AKP, sınırlarımızı Suriye'ye saldıran kiralık gerici-faşist çetelere açtı, bir savaş uçağını Suriye hava sahasına yolladı, zor duruma düşen çapulcu sürüsüne destek olmak için Suriye hedeflerini topçu ateşiyle vurdu, savaş tezkeresini çıkardı.

AKP'nin her attığı adım boşa çıktı. Suriye halkları gerici-faşist sürülere karşı direndi, yönetim düşmedi. Türkiye halkları, Suriye'yle savaş politikasına karşı olduklarını her fırsatta ortaya koydu. Osmanlı imparatorluğunu diriltme hayaliyle yaşayan şovenist gericiler, çözümü yeni provokasyonlarda görüyor.

İnanıyoruz ki, işçiler, emekçiler, sade yurttaşlar, bütün devrimci, ilerici ve barışsever güçler bu provokasyonları boşa çıkaracak ve savaş kışkırtıcılarına geçit vermeyecek.