Ahmet Hilmi Feyzioğlu mücadelemizde yaşıyor

02 Ekim 2012
Ahmet Hilmi Feyzioğlu mücadelemizde yaşıyor

2 Ekim 1980 sabahı Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün 5. katından atılarak katledilen TKP Bursa İl Komitesi üyesi Avukat Ahmet Hilmi Feyzioğlu'nu (Ali Gider yoldaş) katledilişinin 32. yıldönümünde saygıyla anıyoruz.

24 Ocak 1948'de Eskişehir'de doğan Ahmet Hilmi Feyzioğlu, ilkokulu Eskişehir Adalet İlkokulu'nda okudu. Orta ve lise öğrenimini Eskişehir Atatürk Lisesi'nde tamamlayan Feyzioğlu, 1968'de girdiği İstanbul Hukuk Fakültesi'ni 1974 yılında bitirdi. Avukatlık stajını, 1976 yılında yapılan 3. kongresinde Bank-Sen adını alan ve DİSK'e katılan Yapı Kredi Bankası İşçileri Sendikası'nda (Yapı-Sen) tamamladı. Burada bir süre hukuk müşaviri yardımcısı olarak çalışan Ahmet Hilmi Feyzioğlu, daha sonra yine DİSK'e bağlı T. Maden-İş Sendikası'na geçti. 1977 yılında T. Maden-İş Sendikası'nın Bursa şubesinde hukuk sorumlusu olarak görevlendirildi.

Yaşamını işçi sınıfının kurtuluşuna adayan Ahmet Hilmi Feyzioğlu, Bursa bölgesinde sınıf sendikacılığının gelişip güçlenmesi için var gücüyle çalıştı. Hukuk bilgisini, Bursa bölgesinde tüm ilerici demokratik güçlerin hizmetine verdi. Bursa’daki bütün sendika ve demokratik örgütlerin başları sıkıştığında yanına koştukları bir insan oldu. Hak aradığı, kapitalizme ve faşizme karşı koyduğu için gözaltına alınan, işkence gören, hapse atılan, zulme uğrayan her devrimcinin savunmasını üstlendi. Özellikle işçilerin ve emekçilerin fedakâr dostuydu. Bursa’daki grev çadırları Ahmet Hilmi’yi bulmak isteyenler için ilk bakılacak yerdi.

Ahmet Hilmi Feyzioğlu, 12 Eylül 1980 faşist darbesinin ertesi günü, 13 Eylül'de Bursa Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polislerce götürüldü. Siyasi Şube ve MİT elemanlarınca sorgulandı. Ağır işkence gördü. 2 Ekim sabaha karşı 5. kattan aşağı atılarak katledildi.

Tıpkı Mustafa Suphi'ler, Ethem Nejat'lar, Hasan Basri Alp'ler, Talip Öztürk'ler, Ali İhsan Özgür'ler, Meryem Karakız'lar, Mustafa Hayrullahoğlu'lar gibi yaşamını devrim için feda eden Ahmet Hilmi Feyzioğlu, yarının bağımsız, demokratik ve sosyalist Türkiye'si için mücadele eden herkesi esinlendirmeye devam ediyor.