10 Eylül İzmir'de coşkuyla kutlandı!

10 Eylül 2012
10 Eylül İzmir'de coşkuyla kutlandı!

TKP'nin 92. kuruluş yıldönümü bugün (10.09.2012) TKP 1920 İzmir İl Örgütü tarafından Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde gerçekleştirilen etkinlikle kutlandı. Genç-yaşlı çok sayıda partilinin ve parti dostlarının katıldığı etkinlik çeşitli konuşmaların ardından Mustafa Kasırga ve Grup Yankı'nın konserleriyle sona erdi.

TKP 1920 İzmir İl Örgütü, işçi sınıfının öncü partisinin kuruluşunun 92. yılını Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde coşkuyla kutladı. Etkinlik katılımcıların selamlanmasının ardından başta TKP saflarında olmak üzere hayatını devrim ve sosyalizm mücadelesine adamış tüm devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ve Enternasyonel Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Suphilere, Nazımlara, Bilenlere sözümüz var!
Hep bir ağızdan okunan marşın ardından TKP 1920 İzmir İl Başkanı Metin Yerlikaya söz aldı ve etkinliğe katılan dost kurumları selamladı. Yerlikaya sözlerini “Sabrımız var; soluğumuz hiç kesilmedi, kesilmeyecek. Suphilere, Nazımlara, Bilenlere sözümüz var! Devrim ve sosyalizm bu topraklarda er ya da geç ete kemiğe bürünecek. Emperyalist köleliğe ve kapitalist sömürüye el birliğiyle son vereceğiz. Gün birlik, dayanışma ve mücadele ruhunu daha da yükseltme günüdür. Bu duygularla sizleri bir kez daha selamlıyoruz. Yaşasın TKP 1920! Yaşasın devrim ve sosyalizm!” diyerek bitirdi.

Ardından Kırıkkale'den bir inşaat işçisi dostumuzun “Vardık, varız, var olacağız şiarıyla sınıf kavgasında emeğin temsilcisi TKP'yi alanlara taşıyan tüm yoldaşlara selam olsun.” diyen mesajı okundu. Devamında Yusuf Aktürk de bir şiir okudu.

Aktürk'ün ardından TKP 1920 Parti Sözcüsü Murat Nergiz söz alarak 10 Eylül İzmir kutlamasını selamladı. Nergiz konuşmasında gündeme ve yaşadığımız sorunlara değinerek TKP 1920'nin bunlara çözümünün olduğunu, yeni bir mücadele hattının çizilmesi gerektiğini ve bu tarihi görevin önümüzde durduğunu söyledi.

Yaşasın Devrimci Dayanışma
TKP 1920'nin 10 Eylül etkinliğinde EMEP'ten ve Emek ve Özgürlük Cephesi'nden dostlarımız da vardı. Her iki kurum da TKP'nin 92. yılını selamlayan ve devrimci dayanışmanın önemini vurgulayan konuşmalar yaptılar.

Devrim bayrağını dünden bugünlere taşıyan, bugünlerden yarınlara taşıyacak olan onurlu yoldaşlarımıza...
Konuşmaların ardından TKP'nin 92 yıllık mücadele tarihini anlatan film gösterimi gerçekleştirildi. Yoğun emek harcanarak yapılan filmi etkinlik katılımcıları ilgiyle izlediler. Film gösteriminin ardından bir ara verildi.

Söz ezgilerde
Aranın ardından etkinliğe ezgilerle devam edildi. Sahneyi ilk olarak Mustafa Kasırga aldı ve bağlamasıyla katılımcılara güzel bir müzik ziyafeti verdi. Ardından Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi sözcüsü Ahmet Tuncay Karaçorlu kısa bir konuşma yaparak kendi yazdığı dizeleri seslendirdi.

Müzik ziyafeti Grup Yankı'nın sahne almasıyla devam etti. Türkçe ve Kürtçe şarkılar, türküler söyleyen Grup Yankı beğeniyle dinlendi ve birçok şarkı hep bir ağızdan söylendi.

Kutlama hep bir ağızdan parti marşının okunmasıyla sona erdi.

Fotoğraflar için tıklayınız!