Onbeşler İzmir'de anıldı

Haberler
29 Ocak 2018

Toplumcu Kurtuluş Partisi 1920 TKP İzmir İl Örgütü 28 Ocak Pazar günü Mustafa Suphi ve 14 yoldaşını anmak üzere " Emperyalizme karşı mücadele ve Mustafa Suphiler" başlıklı anma gerçekleştirdi.
 
Anma, Parti üye ve dostlarının katılımıyla Türkiye Devrimi mücadelesinde, bağımsız vatan, özgür ve eşit yurttaşlık mücadelesinde, Kurtuluş savaşında, devrim ve sosyalizm yolunda yaşamını yitiren tüm yoldaşlarımız ve yurttaşlarımız için yapılan saygı duruşu ile başladı.
 
Ardından "Emperyalizme karşı mücadele ve Mustafa Suphiler" başlıklı sunum gerçekleştirildi. Sunumda 1883 yılında doğan Mustafa Suphi'nin sosyalizmle nasıl tanıştığı ve Çarlık Rusya'sında tutuklu olduğu dönemde Bolşeviklerle tanışması anlatıldı. 10 Eylül 1920'de Anadolu'dan gelen delegelerle birlikte Türkiye Komünist Partisi’nin kurulması ve vatanı işgal eden emperyalistlere ve maşalarına karşı Kurtuluş savaşına doğrudan katılmak amacıyla yurda dönüş hazırlıkları yaptıkları vurgulandı. 1921 yılının 28 Ocak’ını 29 Ocak'ına bağlayan gece, Türkiye Komünist Partisi'nin önderlerinin; Karadeniz'de, burjuvazinin kurduğu hain bir pusuda nasıl katledildiği anlatıldı ve onların fikirlerinin ilkelerinin bu topraklarda hala yaşadığı, yaşatılacağı söylendi.
 
Anma 1920 TKP İstanbul, Ankara, Mersin İl Örgütlerinin ve Hollanda'dan yoldaşlarımızın mesajlarının okunmasının ardından sona erdi.