Anjel Açıkgöz Leipzig’de toprağa verildi

Haberler
20 Temmuz 2017

Türkiye Komünist Partisi emektarlarından Anjel Açıkgöz, 20 Temmuz 2017 tarihinde Almanya’nın Leipzig kentinde düzenlenen törenle eşi, yoldaşı, TKP emektarı Hayk Açıkgöz’ün yanına defnedildi.

Törene Anjel Açıkgöz’ün ailesi, dostları, arkadaşları ve yoldaşları katıldı.

Anjel Açıkgöz 1 Mayıs 1923 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmişti. O günlerin zor koşullarında devrimciliği seçen Anjel Açıkgöz, baskıların artmasıyla birlikte eşiyle Türkiye’den çıkma zorunda kalmış ve 1949 yılında Lübnan’a gitmişti.

Lübnan’da bulundukları sürece Lübnanlı komünist gençlerle yakın ilişkiler kuran ve onların komünist mücadeleye kazandırılmalarına büyük katkıları olan Anjel Açıkgöz, daha sonra 1955 yılında Avusturya üzerinden Macaristan’a geçmiş ve burada da TKP’nin yurt dışındaki çalışmalarına katılmıştı. Ancak Anjel Açıkgöz’ün en büyük çalışması 1958 yılında gittiği Almanya’nın Leipzig kentinde hayata geçecekti ve Anjel Açıkgöz Leipzig’de, “Bizim Radyo” çalışmalarına başlayacaktı.

O dönem Türkiye’de antiemperyalist bir cephe oluşturmak, TKP’ye güç katmak ve Türkiye halkını sosyalist ülkelerde yaşananlar hakkında doğrudan bilgilendirmek için oluşturulan “Bizim Radyo” Anjel Açıkgöz gibi parti emektarlarının çalışmalarıyla yükseldi.

Daha sonra da çalışmalarına ve yaşamına Leipzig’de devam eden Anjel Açıkgöz’ü 17 Haziran 2017 tarihinde kaybetmiştik. Anjel Açıkgöz yoldaşın külleri 20 Temmuz 2017 tarihinde Leipzig Güney mezarlığında toprağa verildi.