15'ler İzmir'de anıldı

Haberler
26 Ocak 2020

1920 TKP Toplumcu Kurtuluş Partisi İzmir İl Örgütü, Mustafa Suphi ve 14 yoldaşını, Türkiye'de süren anti-emperyalist savaşa katılmak ve Türkiye'de bir işçi-köylü cumhuriyeti kurmak için yurda dönerlerken 28-29 Ocak'ta Karadeniz'de öldürülmelerinin 99. yılında andı.
 
1920 TKP İzmir İl Merkezi'nde saat 13.00'te başlayan anmada her yıl olduğu gibi, bu yıl da 15' lerin mücadelesini ve katledilmesini konu alan bir sunum yapıldı. 1920 TKP İzmir İl Örgütü Sözcüsü Atılay Dalgıç, yurdun emperyalist işgal altında olduğu dönemde emperyalizme karşı mücadeleyi daha da yukarıya taşımak ve bu mücadeleyi sosyalist devrimle taçlandırmak için yurda gelen 15'lerin; 1921 yılının 28 Ocak'ı 29 Ocak'a bağlayan gece nasıl hain bir pusu ile katledildiğini anlattı.

Ardından "15'lerin Işığında Emperyalist Saldırganlık ve Vurgunculuk ile Mücadele" başlıklı sunumda günümüz siyasal gelişmeleri ele alındı. 1920 TKP Toplumcu Kurtuluş Partisi Sözcüsü Şener Ataş, emperyalizmin bölgeye yönelik yoğun saldırıları, dünyada emperyalist yayılmacılığa karşı direniş, ülkedeki muhalefet partilerinin tutumu, emeğin gündemi ve örgütlenme üzerine konuştu. Halkın geniş kesimlerinin birliğinin nasıl sağlanabileceği, antiemperyalist bir cephe siyasetinin nasıl oluşturulabileceği tartışıldı.